ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

6 фантастични летни активности за најмалите

6 фантастични летни активности за најмалите.

Слободата да играат надвор, без пречки што ги имаат во затворено, им помага на децата да бидат активни, да се справат подобро во просторот и природата, да размислуваат и да учат подобро.

Активната игра надвор е нешто што им треба на вашите деца. Во време на богат избор на забава, содржина, достапност на Интернет и технологија, потребни се активности на отворено повеќе од кога било.

Важноста да се биде надвор беше особено очигледна во претходните месеци , кога многумина беа принудени да поминуваат време со своите деца дома.

Слободата да играат надвор, без пречки што ги имаат во затворено, им помага на децата да бидат активни, да се справат подобро во просторот и природата, да размислуваат и да учат подобро. Покрај тоа, играњето во природа вклучува интеракција со Нивните врсници, но исто така и со сите членови на семејството .

Летање на змеј

Преку играта на летање змејот , децата ќе научат за природата, силата и улогата на ветрот и надминување на пречките во околината.

Покрај тоа, за да ја направите играта уште позабавна, можно е да се организира натпревар помеѓу членови на семејството или врсници , чиј змеј ќе достигне поголема висина, да биде побрз или да лета подолго.

Ова сигурно ќе предизвика смеа и убави чувства што ќе ги врзат децата да останат во природа на подоцнежна возраст. Светлите бои и непречено летање на змејот никогаш нема да ве остават рамнодушни.

Трицикли и велосипеди

Велосипедизмот е една од активностите кои повеќето учат во раното детство и никогаш не ги забораваат. Уште од рана возраст, важно е да им помогнете на децата да се запознаат со ова превозно средство, со цел да се навикнат и полека да почнат да учат.

Првите средби се претежно со мали, дрвени трицикли или велосипеди кои децата ги започнуваат туркајќи се со своите нозе , додека подоцна децата возат велосипеди со помошни тркала, а потоа и без нив.

Ова е мулти-корисна активност што помага во напредокот на развојот на бруто моторните способности кај детето, развојот на внимание, концентрација и рамнотежа, а исто така го зголемува капацитетот на белите дробови.

Јуже и ластика

Прескокнување на јуже и ластика е нешто што отсекогаш го обожавале сите генерации деца. Овие активности може да се практикуваат во блискиот парк или двор и не бараат посебна организација.

Куќи во дворот

Веројатно нема возрасен човек кој не копнеел по дрвена куќа во дворот. Во минатото беше можно да се видат само во странски филмови, а многумина останаа со тивко страдање. Убаво е да се биде дете денес, многу е на располагање, вклучително и куќи во задниот двор .

Покрај тоа што секое дете го прави среќно, малите деца ќе научат и за одговорностите што ги имаат нивните родители. Тоа ќе се погрижи за аранжманот, но и за градината, што е добар вовед во светот на возрасните.

Скутери и мотори на батерии на полнење

За малку постари деца (7+) денес се достапни скутери и мотоцикли, што пораните генерации не можеа ни да ги замислат.

Репликите на култни мотори, прилагодени за деца, се нешто што ќе ги воодушеви повеќето момчиња и девојчиња.

Без разлика дали ќе вози познат крос-кантри или обожавана веспа, едно е сигурно – тој дефинитивно ќе ужива во тоа.

Лежалки и чадори

Летото е омилено време за најмалите, а уживањето на отворено покрај базен е една од активностите што ги обожаваат децата.

За таа цел се дизајнирани цели комплети лежалки и чадори , како и познатите кревети на плажата во кои децата ќе можат да ги поминат топлите летни денови.

Игралишта

За непречена игра дома, за славење родендени со пријателите, без временско ограничување, децата сега имаат пристап до целокупни игралишта за во вашиот двор.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!