6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

Слични

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата коса

Откријте ги природните масла кои најдобро делуваат на нашата...

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво?

Како може вашата коса секогаш да мириса убаво? Нема ништо...

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите

3-те најчести грешки кои предизвикуваат брчки околу очите. Грешките што...

5 дневни навики за спречување на сува кожа

5 дневни навики за спречување на сува кожа. Ја подобруваме...

Ослободете се од првутот со овие намирници!

Ослободете се од првутот со овие намирници! Првутот обично се...

Сподели

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата.

Секоја девојка сонува за долга коса (особено откако ќе ја скрати косата). Заборавете на маските од сенф и разните шампони – вашиот фрижидер има се што ви треба за луксузни локни.

Убавата коса е, пред сè, здрава коса. Нејзините главни параметри – дебелината и густината – се „базирани“ на генетско ниво.

Но, ние сме делумно одговорни за губењето на беспрекорната коса (виталност, проретчена коса, испукани врвови). Најновите достигнувања во козметологијата во форма на генијални шампони и маски, се разбира, нема да бидат излишни, но за да се зајакне структурата на косата, мора да дејствувате првенствено одвнатре.

Ви нудиме листа на производи кои денес треба да се вклучат во исхраната.

Лосос

Лососот е складиште на витамин Д, протеини и омега-3 масни киселини. Сите овие се микронутриенти кои и даваат сјај на косата и ги зајакнуваат фоликулите на косата на клеточно ниво. Оваа риба содржи и витамин Б12 и железо, кои помагаат во зајакнувањето на скалпот.

Жолта пиперка

Една од причините зошто косата не изгледа одлично е стресот. Жолтата пиперка, која содржи пет пати повеќе супер-антиоксиданс витамин од портокалот, ќе ви помогне да се справите со него и да го зајакнете имунолошкиот систем. Додадете малку пиперка во салатата и зајакнете ги фоликулите на косата и спречете ги краевите да се скршат.

Остриги

Цинкот е неопходен за косата како важна компонента на метаболизмот на протеините. Освен тоа, благодарение на цинкот косата станува густа и добива сјај. За да ги пополните резервите на овој микроелемент во телото, јадете остриги: само една лушпа ја покрива дневната потреба на телото за цинк. Се разбира, малку е веројатно дека ќе можете да си дозволите вакво задоволство секој ден, но тогаш не заборавајте на немасно црвено месо, риба и јаткасти плодови.

Јајца

Јајцата се извор на протеини (сила), биотин (раст) и витамин Б12 (сјај). Препорачаната „доза“ која ќе ја подобри косата и ќе спречи опаѓање не е повеќе од 3 јајца неделно.

Бадеми

Бадемите се извор на полинезаситени масни киселини, кои се есенцијални градежни блокови за клеточните мембрани. Тие, исто така, помагаат да се задржи влагата во клетките, спречувајќи ја дехидрацијата на косата, а со тоа и предвременото стареење на косата. Покрај тоа, бадемите се дополнителен извор на биотин (една рака бадеми содржи речиси една третина од дневната вредност). Сепак, бидете внимателни: овој извор е многу похранлив од јајцата. Додадете бадеми во овесна каша, салати и ќе ги видите првите резултати за околу еден месец.

Семки од сончоглед

Посебна вредност на семките од сончоглед е витаминот Е, кој не само што ја поддржува нормалната функција на срцето и здравјето на крвните садови, туку и го подобрува протокот на крв во скалпот, активирајќи го меѓуклеточниот метаболизам (да живее растот на косата!). Покрај тоа, семките се богати со селен, кој е прекрасна природна одбрана од штетното ултравиолетово зрачење и други негативни фактори на животната средина.

error: Content is protected !!