ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата

6 намирници кои ќе го забрзаат растот на косата.

Секоја девојка сонува за долга коса (особено откако ќе ја скрати косата). Заборавете на маските од сенф и разните шампони – вашиот фрижидер има се што ви треба за луксузни локни.

Убавата коса е, пред сè, здрава коса. Нејзините главни параметри – дебелината и густината – се „базирани“ на генетско ниво.

Но, ние сме делумно одговорни за губењето на беспрекорната коса (виталност, проретчена коса, испукани врвови). Најновите достигнувања во козметологијата во форма на генијални шампони и маски, се разбира, нема да бидат излишни, но за да се зајакне структурата на косата, мора да дејствувате првенствено одвнатре.

Ви нудиме листа на производи кои денес треба да се вклучат во исхраната.

Лосос

Лососот е складиште на витамин Д, протеини и омега-3 масни киселини. Сите овие се микронутриенти кои и даваат сјај на косата и ги зајакнуваат фоликулите на косата на клеточно ниво. Оваа риба содржи и витамин Б12 и железо, кои помагаат во зајакнувањето на скалпот.

Жолта пиперка

Една од причините зошто косата не изгледа одлично е стресот. Жолтата пиперка, која содржи пет пати повеќе супер-антиоксиданс витамин од портокалот, ќе ви помогне да се справите со него и да го зајакнете имунолошкиот систем. Додадете малку пиперка во салатата и зајакнете ги фоликулите на косата и спречете ги краевите да се скршат.

Остриги

Цинкот е неопходен за косата како важна компонента на метаболизмот на протеините. Освен тоа, благодарение на цинкот косата станува густа и добива сјај. За да ги пополните резервите на овој микроелемент во телото, јадете остриги: само една лушпа ја покрива дневната потреба на телото за цинк. Се разбира, малку е веројатно дека ќе можете да си дозволите вакво задоволство секој ден, но тогаш не заборавајте на немасно црвено месо, риба и јаткасти плодови.

Јајца

Јајцата се извор на протеини (сила), биотин (раст) и витамин Б12 (сјај). Препорачаната „доза“ која ќе ја подобри косата и ќе спречи опаѓање не е повеќе од 3 јајца неделно.

Бадеми

Бадемите се извор на полинезаситени масни киселини, кои се есенцијални градежни блокови за клеточните мембрани. Тие, исто така, помагаат да се задржи влагата во клетките, спречувајќи ја дехидрацијата на косата, а со тоа и предвременото стареење на косата. Покрај тоа, бадемите се дополнителен извор на биотин (една рака бадеми содржи речиси една третина од дневната вредност). Сепак, бидете внимателни: овој извор е многу похранлив од јајцата. Додадете бадеми во овесна каша, салати и ќе ги видите првите резултати за околу еден месец.

Семки од сончоглед

Посебна вредност на семките од сончоглед е витаминот Е, кој не само што ја поддржува нормалната функција на срцето и здравјето на крвните садови, туку и го подобрува протокот на крв во скалпот, активирајќи го меѓуклеточниот метаболизам (да живее растот на косата!). Покрај тоа, семките се богати со селен, кој е прекрасна природна одбрана од штетното ултравиолетово зрачење и други негативни фактори на животната средина.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!