6 Пијалоци За Забрзан Метаболизам

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Следните природни и здрави пијалоци можат да помогнат во забрзување на метаболизмот!

Нормалното функционирање на метаболичките процеси во организмот е важно за здравјето на целиот организам, а особено за спречување на дебелината, зачувување на здравјето на тироидната жлезда и дигестивниот систем.

Природата е секогаш најдобриот донатор, па дури и во случај на метаболизам, ни дава бројни избори и начини кои можат да помогнат во стимулирање и забрзување на метаболичките процеси во организмот.

Ако метаболизмот е бавен, а полека слабеете или брзо се дебелеете, тогаш следните природни и здрави пијалоци можат да ви помогнат да го забрзате метаболизмот:

1. Зелен чај

Богат е со антиоксиданти и хранливи материи, што го прави совршен детоксификатор за организмот. Овој пијалок го стимулира согорувањето на масните наслаги и позитивно влијае на метаболизмот и го ослободува дигестивниот систем од насобраните токсини.

2. Кафе

Природен енергетски пијалок и ритуал на многумина, кафето е одлично за метаболизмот и процесот на слабеење. Сепак, не треба да претерувате со пиење кафе, но ограничете го на најмногу две чаши на ден.

3. Црн чај 

Содржи полифеноли, антиоксидантни лекови и промовира рамнотежа на добрите бактерии во стомакот. Ако сакате да изгубите тежина, тогаш пијте чист црн чај, без додавање млеко.

4. Вода 

Можеби сте изненадени што водата е на оваа листа, но ние често забораваме колку е важно да внесувате вода во организмот секој ден. Неопходно е да се земат 2 литри вода на ден, а трикот со пиење чаша вода може да помогне во регулирање на апетитот, да ја намали потребата за слатки и закуски. Исто така, можеби сме склони да го мешаме чувството на глад со жед, затоа обидете се да ги одделите овие две потреби.

5. Јаболков оцет

го регулира нивото на инсулин во организмот, го намалува апетитот, го стимулира метаболизмот и ги топи масните наслаги. Треба да истурите лажичка јаболков оцет во 250 ml вода и да ја испиете. Овој пијалок не се препорачува за луѓе кои имаат гастритис, металоиди или каков било друг проблем со стомакот.

6. Органски чај од ѓумбир и лимон

освен што има пријатен и освежителен вкус, овој напиток го чисти организмот од токсини, го намалува ризикот од воспалителни процеси и промовира губење на тежината. Тој е одличен двигател на метаболизмот.

error: Content is protected !!