ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

6 причини зошто да јадете една банана секој ден

За подобро здравје, јадете банана секој ден! Еве како тие влијаат на вашето тело

Бананата потекнува од Југоисточна Азија и расте во сите тропски делови на светот.

Се одгледува за храна, но и како украсна градина или домашно растение.

Најстарите белешки за бананите датираат од пред 2.500 години и биле пронајдени на санскрит, додека трговијата со нив започнала кон крајот на 14 век. Првите Европејци кои се сретнале со оваа храна биле војниците на Александар Велики во Индија.

Во Африка, нив ги проширија Арапите, а потоа и европските колонисти (Шпанци, Португалци и Англичани) кои ги донесоа во Јужна Америка во 16 век.

Едноставните природни шеќери содржани во банана, фруктоза и глукоза, брзо се распаѓаат и му даваат на организмот потребната енергија за физичка активност.

Тоа е една од причините зошто бананата е омилено овошје на професионалните спортисти. Во споредба со јаболко, бананата има четири пати повеќе протеини, три пати повеќе фосфор и пет пати повеќе витамин А и железо.

Исто така, содржи голема количина на калиум, што е од витално значење за мускулната контракција и правилното функционирање на нервниот систем.

Калиумот и магнезиумот му помагаат на кардиоваскуларниот систем и придонесуваат за подобро расположение.

Неколку научни студии укажаа на ефективноста на калиумот во намалување на крвниот притисок, особено оној предизвикан од употреба на прекумерни количини сол.

Имено, калиумот ја забрзува излачувањето на солта од телото преку мокрење, обезбедува добра функција на срцето и функционални и здрави мускули.

Количината на витамин Ц од една банана задоволува 15% од дневните потреби, а познато е дека тоа е важен антиоксиданс кој помага во неутрализирање на штетните слободни радикали.

Исто така, помага да се произведе колаген кој ги држи мускулите, коските и другите ткива заедно.

Покрај тоа, бананите содржат бакар, манган, селен и цинк.

Медицински својства на бананите

Бананите се одличен сојузник на вашето здравје. Ова овошје значително помага при следниве болести:

Мозочен удар

Редовното консумирање банани може да спречи ризик од мозочен удар за 40%, покажа истражувањето објавено во „The New England Journal of Medicine“..

Италијански и англиски научници се убедени дека консумирањето три банани на ден значително го намалува ризикот од мозочен удар.

Диетата богата со калиум го намалува ризикот од згрутчување на крвта, а исто така е важна и за срцето.

Ги штити крвните садови од оштетување и ја намалува можноста за кардиоваскуларни заболувања.

Депресија и лошо расположение

Ако се чувствувате тажни, посегнете по банана.

Бананата содржи триптофан – аминокиселина која телото ја претвора во серотонин, позната по опуштањето, подобрувањето на расположението и давање чувство на среќа.

Ова овошје е добар извор на витамини од групата Б, неопходни за производство на серотонин во мозокот.

Бананата содржи и магнезиум, чиј недостаток е тесно поврзан со појава на депресија, вознемиреност, раздразливост и други нарушувања на расположението.
Суров вегански рецепт: пудинг од банана и кашу

Се вари

Ако имате проблеми со чир на желудник, бананите ќе ја неутрализираат прекумерната киселост и ќе ја намалат иритацијата.

Соединенијата индоцидни во исушени, незрели банани ја зголемуваат количината на слуз во дигестивниот тракт.

Слуз создава силен заштитен слој кој помага во лекување на чиреви и спречува нивно формирање.

ПМС

Јадете банана кога ќе се чувствувате нервозни.

Витаминот Б6, меѓу другото, ја регулира количината на шеќер во крвта, чии промени доведуваат до промени во расположението.

Пушење

Бананите можат да бидат значителна помош во откажување од пушењето.

Витамини Б6 и Б12, како и калиум и магнезиум му помагаат на телото да се опорави од ефектите на повлекување на никотинот од телото.

Како да одгледуваме банани во нашата област

Бананата за непречен развој бара многу сонце и висока влажност (најмалку 60%).

Мора да го прскате скоро секој ден. Се напои до двапати неделно во лето, поретко во зима. Помеѓу двете наводнувања, површината на хумусот треба да се остави да се исуши.

Во зима, потребно е да се обезбеди доволно светло и минимална температура од 12 степени.

Се размножува со делење на страничните пука што растат на дното на стеблото.

Ако го одгледувате како украсно домашно растение, треба да се пресади секоја пролет во органска подлога измешана со песок и малку тресет.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!