ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

6 скапоцени совети на наставниците: Еве како да спречите љубомора и ривалство помеѓу вашите деца!

6 скапоцени совети на наставниците: Еве како да спречите љубомора и ривалство помеѓу вашите деца!

Секој родител мора внимателно да го прочита ова.

Родителите многу често се обидуваат да спречат кавги меѓу нивните деца без да знаат дека тоа може да придонесе за развој на нивната личност. Сепак, она на што навистина треба да обрнат внимание е ривалство, бидејќи тоа е без сомнение причина за лошите односи меѓу браќата и сестрите.

Овие совети од педагог ќе ви помогнат да го решите овој проблем:

1. Не им судете

Пред да одлучите да ја преземете улогата на судија за да решите проблем помеѓу вашите деца, добро размислете. Во моментот кога родителот ќе одлучи кој е во право, а кој не, едно дете ќе излезе од „играта“ како победник, а другото ќе биде огорчено. Затоа, да се биде судија не е добро решение. Важно е да разберат каде погрешиле и самите да се обидат да го решат, така што еден ден ќе бидат одговорни и успешни луѓе.

2. Започнете со процесот на смена на проблеми

Ако сакате вашите деца да ги решаваат споровите, треба да им дадете упатства што ќе им помогнат сами да најдат решение. Треба да го направите ова охрабрувајќи ги да ги изразат своите чувства што биле причина за кавгата.

3. Објаснете им дека не треба да ги повредуваат оние што ги сакаат

Бидејќи оваа порака не им е целосно јасна на децата, најдобро би било да им ја објасните преку пример. Ова ќе ги приближи до тоа какво физичко или психолошко насилство не е дозволено во вашиот дом.

4. Не ги споредувајте вашите деца

Споредбата лошо влијае на детето, правејќи го да се чувствува несакано. Знајте дека ова нема да го зајакне. Всушност, некои деца почнуваат да се расправаат поради постојани споредби, а некои се лутат и ја губат самодовербата.

5. Обрнете внимание на способностите на вашите деца

Секое дете заслужува да се чувствува посебно поради своите способности или таленти. Затоа, помогнете му на вашето дете да работи на самодоверба, фалејќи ја неговата работа.

6. Прочитајте книги што ги опишуваат односите меѓу браќа и сестри

Една од нив е книгата „Браќа и сестри без ривалство“, од Адел Фабер и Елејн Мазлих, од која може многу да се научи. Содржи илустрации кои им пренесуваат одлична порака на децата. Ако таа книга не ви е достапна, има уште неколку детски книги каде љубовта меѓу браќа и сестри е на прво место.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!