ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

6 совети како да го подготвите вашето тело за лето: Еве што треба да направите за кожа мека како свила

6 совети како да го подготвите вашето тело за лето: Еве што треба да направите за кожа мека како свила.

Летото тропа на вратата, а за меката и мазна кожа што многумина сакаат да ја покажат на тело, потребен малку напор.

Летото е на прагот и многумина веќе многу размислуваат за годишни одмори, но и за топлите денови кои бараат повеќе, барем во однос на грижата за вашето тело.

Ако не одите на одмор на самиот почеток на сезоната, потребно е да ја подготвите кожата и телото за топлите денови, кои ќе бидат изложени на сонце во следните неколку месеци.

Експертите споделија шест совети за тоа како да го подготвите вашето тело за летото .

1. Здрава кожа

Редовниот пилинг може да биде дел од процесот на здраво одржување на кожата без оглед на сезоната. Ако имате чувствителна кожа, треба да бидете внимателни каков вид пилинг ќе изберете.

Одлучете се за оној што е прилагоден на вашиот тип на кожа.

Целта на ексфолијацијата е да се отстрани надворешниот, мртов слој на кожата, без да се оштети слојот под таа површина.

Четки и ракавици за пилинг нудат лесни начини за исправување на грубите области на кожата. Ротирачките четки за чистење физички ги отстрануваат мртвите клетки на кожата.

Со редовен пилинг, кожата ќе стане посветла и почиста, а подобро ќе реагира на топлото време што го носи летото.

2. Отстранете ги влакната без иритација

Пристигнувањето на летната сезона како задолжителен третман вклучува депилација . Дерматолозите препорачуваат дека по депилацијата, кожата треба да се храни и смири пред да ја изложите на сонце.

Не треба да се изложува кожата на сонце 48 часа по депилацијата. Фоликулите се чувствителни на иритација, а кожата може да биде многу почувствителна поради ласерско триење, депилација или бричење.

Нанесете крема за сончање без масло на вашата кожа после депилација, а потоа премачкајте ја со бебешки прав за да ја заштитите и смирите иритациите по депилацијата.

3. Борете се против УВ зрачењето со храна

Залудна е целата работа што ја вложувате за да ја направите вашата кожа убава, ако изборот на храна што ја внесувате во организмот не ве заштити од УВ зрачење, кое е најсилно во текот на летото.

Според истражувањето, варените домати се богати со ликопен , антиоксиданс кој помага во борбата против негативните ефекти на изгореници како што се црвенило и изгореници.

Ако планирате да поминете многу време на отворено, користете домати што е можно повеќе во вашата исхрана, и свежи и варени.

Големата количина на овој зеленчук што ја внесувате преку вашата исхрана ќе ви обезбеди потребна количина на ликопен , што ќе ја заштити вашата кожа од штетните ефекти на изложеност на летното сонце.

4. Исчистете го телото од мозолчиња и акни

Пред летото, особено е важно да се исчисти телото од мозолчиња и акни. Може да лекувате акни на други делови од телото, грбот и стомакот, како и на лицето.

Со редовни пилинг и употреба на креми препорачани од дерматолог, ќе ја лекувате веќе иритираната кожа пред летото.

Производи што содржат салицилна киселина и помагаат во отстранување на мртвите клетки на кожата , исто така се корисни за туширање .

Производите базирани на бензоил пероксид исто така можат да бидат корисни, бидејќи продирајќи во кожата, тие ги убиваат бактериите што предизвикуваат акни и мозолчиња.

5. Совет за тоа како успешно да се скрие целулитот

Некои производи можат да го излечат несаканиот изглед на целулит, сепак, како што знаете, тој нема да исчезне засекогаш. Ефектот на измазнување и тонирање е моментален, но тоа ќе помогне да се скрие целулитот и ќе ви помогне да изгледате и да се чувствувате подобро. Кожата ќе изгледа затегната и тен, што исто така ќе ги покрие дупките за целулит.

– Производи што содржат кофеин и теофилин привремено ги дехидрираат масните клетки . Меѓутоа, ако сакате да се ослободите од целулитот на долг рок, треба да одите на масажи и да вежбате.

6. Средете ги стапалата и петтите

Ако носевте чизми цела зима, вашите нозе ќе имаат корист од освежителен третман пред да започнете да носите сандали и апостолки.

Можете да си дозволите да ги опоравите стапалата и потпетиците во салон за убавина со тоа што ќе направите професионален педикир направен од козметичар.

Ако, пак, немате време, можете да направите педикир дома. Експертите советуваат прво да ја отстраните задебелената кожа од стапалата и петтите со турпија, а потоа ставете дебел слој крем или вазелин, завиткајте ги стапалата со пластична фолија и ставете памучни чорапи.

Така, спијте преку ноќ, и може да ја примените постапката додека кожата не стане целосно мазна и мека.

Откако ќе го постигнете изгледот на стапалата што го сакате, продолжете да го одржувате со примена на овој третман еднаш неделно.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!