ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима)

6 совети како да станете утрински тип (дури и во зима).

Можеме ли да следиме одредени совети и да се тренираме да се будиме многу рано наутро?

Дали е можно да се разбудите рано наутро додека надвор е ладно и уште не осамнало? Одговорот е да, тоа е можно, но потребно е трпение и упорност.

Без разлика дали отсекогаш сте биле утрински или вечерни типови, или станувате рано само поради работа, постојат начини да ја промените вашата рутина и да го правите тоа со радост. Нормално е да имате мозок кој се буди и е продуктивен на дневна светлина и спие кога надвор е темно. Го знаеме тоа, но дали можеме да следиме одредени совети и да тренираме да се разбудиме многу рано наутро, по можност добро расположени и одморени?

Не правете големи промени во распоредот за спиење

Најважно од се е квалитетна програма за спиење. Кога ќе ја усвоиме и ќе научиме постојано да ја следиме, полесно е да станеме рано. Поентата е, не се обидувајте да направите голема промена одеднаш. Ајде да одиме малку по малку.

Не притискајте одложување на будилникот

Знаеме дека тоа е најтешкиот дел, но тоа е најголемата пречка што треба да ја надминете. На овој начин го прекинувате природниот начин на будење. Штом ќе го слушнете алармот, одвојте неколку минути за да го организирате умот и да станете.

Утринска вежба

Не е толку невозможно. Изберете вежба која ви одговара и оставете ендорфините да ве обземат.

Туширање

Утринското капење ве освежува, релаксира и во исто време правилно ве буди. Избегнувајте многу ниски и многу високи температури на водата.

Чувствувајте се малку благодарни

Звучи живописно и клише, но во реалноста не е. Во животот ништо не се дава, па затоа е важно да се чувствувате благодарни што сте добро штом ќе ги отворите очите. Според медитацијата која ги активира невроните, кога денот започнува со благодарност и длабоко дишење, дури и за 3 минути, духот е воздигнат и поверојатно е дека позитивните работи ќе се случат во текот на денот.

Направете кафе и прочитајте ја листата со задачи

Започнете го денот енергично со шолја ароматично кафе и прочитајте ја листата што ќе ја направите претходната вечер. Така ќе спиете помирно, чувствувајќи дека сте ги решиле сите нерешени задачи.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!