6 знаци дека на вашиот имунитет му е потребен boost!

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

6 знаци дека на вашиот имунитет му е потребен boost!

Тоа е период од годината кога настинките се сосема нормални, но има некои знаци дека вашиот имунитет е ослабен и му е потребна помош.

Многу е важно внимателно да следите какви сигнали ви испраќа вашето тело.

ПОДЛОЖНИ СТЕ НА ИНФЕКЦИИ

Не е невообичаено да „прелегате“ една или две настинки во текот на зимата. Ако мислите дека симптомите на настинка ви траат бесконечно, тогаш тоа е знак дека на вашето тело му е потребна помош.

Афти, воспаление на мочниот меур, габични инфекции, исто така може да бидат знак дека вашиот имунитет е ослабен и дека треба да преземете нешто против тоа.

СТРАДАТЕ ОД АЛЕРГИИ

Ако имате хронична состојба како алергија на чполен или алергија на животински влакна, а очите често ви се насолзуваат, дури и кога во близина нема предизвикувачи кои можат да предизвикаат симптоми на алергија, можеби е добра идеја да се справите со вашиот имунитет.

ИМАТЕ ДИГЕСТИВНИ ПРОБЛЕМИ

Ако често имате проблеми со дијареа, надуеност или запек, тогаш сосема е јасно дека имате проблеми со варењето. Има огромен број на имунолошки клетки кои се наоѓаат во вашето црево. Токму овие клетки го формираат лимфоидното ткиво поврзано со цревата и претставуваат околу 70% од вашиот имунолошки систем. Ова значи дека упорното варење укажува на тоа дека постои нерамнотежа во вашиот имунолошки систем.

ПОЛЕКА ВИ ЗАРАСНУВААТ РАНИТЕ

Ако сте забележале дека раните што ги добивате во секојдневниот живот, тука мислиме на полесните, зараснуваат побавно од вообичаеното, тоа може да е знак дека вашиот имунолошки систем не е на својот врв.

ПОУМОРНИ СТЕ ОД ВООБИЧАЕНО

Брзиот начин на живот е нешто од што сите „трпиме“ овие денови и понекогаш е тешко да се препознае заморот, но ако забележите дека сте поуморни од вообичаеното, а имате и обврска, постојано го пропуштате тој еден час од сонот и концентрацијата ви е на минимум тогаш е скоро сигурно дека имунитетот ви е ослабен.

НЕ ПОМИНУВАТЕ ДОВОЛНО ВРЕМЕ НА СОНЦЕ

Ова не е баш знак, ова е причина што не треба да ја испуштиме бидејќи може да има големо влијание на вашиот имунитет. Вашата кожа користи УВ светлина од сонцето за да произведе витамин Д како многу важен регулатор на имунитетот. Бројни студии покажаа дека сината светлина пронајдена во сончевата светлина ги активира клучните имунолошки клетки да дејствуваат побрзо.

КАКО ДА СЕ ЗАЈАКНЕ ОСЛАБЕНИОТ ИМУНИТЕТ?

Доколку се најдете во овие знаци тогаш е време да направите нешто за вашиот имунитет и да го зајакнете. На прво место, консултирајте се со вашиот лекар, сменете некои навики, хранете се поздраво, движете се повеќе, одморете се кога ви треба и секогаш е потребно.

Исто така, она што не можеме да го избегнеме е да се ослободиме од стресот и да користиме методи за релаксација.

error: Content is protected !!