ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

7 чекори во негата што ќе го вратат сјајот на вашата кожа

Не секој сјај доаѓа одвнатре, особено кога станува збор за нашата кожа. Без оглед колку сме среќни, задоволни, исполнети – понекогаш едноставно не може да се усогласи со нашето внатрешно сјајување. Ние мора да ја негуваме и надвор и внатре, и само со комбинирање на тие две работи можеме да и дадеме здрав, свеж и одличен изглед.

Еве неколку совети кои не бараат часови во бањата, или скапа козметика, само вашето време, посветеност и можност да искористите сè што ви нуди природата.

1. Не смеете да спиете помалку од 8 часа

Терминот лапсус за убавина не излезе од никаде. Освен ако немате професионален тим шминкари и козметичари на дофат на раката, ако не спиете добро, сè може да ви помогне да изгледате свежо. Тоа е недостаток на сон што доведува до пигментација на кожата што предизвикува темни кругови под очите. Истражувањата покажуваат дека сонот во кој заспиваме пред полноќ е најздрав, затоа обидете се да одите во кревет најмалку 3 пати неделно пред да зафати 12 часот.

2. Хидратација, хидратација

Најдобриот совет што некогаш ќе го добиете е – пијте помеѓу 1, 5 и 2 литри вода на ден. Тоа и дава на кожата на лицето „исполнетост“, ја подобрува нејзината еластичност и ги намалува шансите за иритација или флеки на неа. Притоа, водата и помага на кожата да исфрли токсини. Обидете се да пиете минерална вода збогатена со магнезиум, тоа ќе ви го врати сјајот и ќе помогне да се задржи.

3. Намалете го внесот на шеќер

Она што шеќерот може да и го направи на вашата кожа е да се грижи за нејзиното предвремено стареење. Поради сите нездрави состојки кои се состојат од закуски, слатки, газирани пијалоци – колагенот се произведува помалку. За да може вашата кожа да изгледа здрава и сјајна, многу е важно каква храна внесувате. Намалете го шеќерот и зголемете го внесот на омега 3 киселини што се наоѓаат во јаткастите плодови и лососот, или витамин Ц кој се наоѓа во цитрусите и бобинките – и брзо ќе ја забележите разликата.

4. Исчистете го лицето пред спиење

Во текот на денот, сите видови честички се лепат на кожата на нашето лице и потребно е да се отстранат на крајот на денот. Пред спиење, одвојте неколку минути, а кога ќе ја извадите шминката добро измијте се со пена за миење камилица или розова вода. Направете го ова наутро кога ќе станете. Покрај тоа што ќе ве разбуди, тоа ќе ви овозможи да започнете нов ден со чисто лице.

5. Излупете го лицето

Еднаш или двапати неделно, треба да направите пилинг што ќе ви помогне да се ослободите од мртвата и сува кожа. Бидете сигурни да изберете некои нежни лушпи со природни состојки, а не некои со пластични микросфери. Најдобро време за лупење е додека се туширате, а потоа искористете ја можноста да ја исчистите и кожата на вратот.

6. Користете хидрантни маски

Не само што треба да ја хидрирате кожата, туку и да ја одржувате нејзината влага. Ова ќе му помогне да ја задржи водата што ја земате и да ви даде сјај кон кој се стремите. После пилинг ставете хидрантна маска, бидејќи ова е најдобриот момент кожата да ги апсорбира сите активни состојки што ги содржи маската.

7. Носете крема за сончање во текот на целиот ден

УВ-зрачењето може да биде доста опасно за кожата на лицето. Не само што факторот 15 ќе ги намали шансите да добиете рак на кожата, тој исто така може да ве заштити од фотографирање , што е исто така процес на стареење на кожата. Нанесете крема за сончање наутро пред да ја напуштите куќата, па дури и кога е облачно или врне дожд.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!