ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

7 чекори за надминување на бесот!

7 чекори за надминување на бесот!

Кога сме лути, воопшто не постапуваме рационално. Лутината нè спречува да размислуваме правилно и да носиме добри одлуки, слично како пијан човек да не знае кога е време да престане да пие алкохол. Во такви моменти, ние ја покажуваме нашата најпримитивна страна и ризикуваме да ги избркаме сите луѓе кои ни мислат добро.

Што правите ако чувствувате лутина релативно често од една или друга причина?

Психолозите препорачуваат да ги поминете следниве седум чекори.

1. Идентификувајте ги предизвикувачите на вашиот гнев

Овие можат да бидат, на пример, злонамерни коментари на кои сте изложени на работа, несоодветно однесување на блиска личност или фрустрација што ја чувствувате заради некои ваши неуспеси.

2. Ставете се во позиција на личноста која ве изнервирала

Откријте дали сте предизвикале лутина со некои ваши постапки, поради што сега ви враќа.

3. Обрнете внимание на реакцијата на вашето тело

Кога сме лути, срцето чука побрзо, лицето станува црвено, а некои луѓе исто така чувствуваат затегнатост на мускулите на рамото.

4. Направете нешто што ве опушта

Некои луѓе се релаксираат со медитација, други се релаксираат со музика и многумина треба да излезат надвор за да се смират целосно по напад на гнев. Изберете метод што ви дава најдобри резултати.

5. Вежбајте да се справувате со лутината

Замислете типична ситуација што ве лути и обидете се да откриете што е тоа што треба да го направите за да не се вознемирите повторно кога ќе ви се случи нешто слично.

6. Бидете свесни дека чувството на лутина е сосема нормално

Човечки е да се лути од време на време. Сè додека не ви се случува премногу често, нема причина да се грижите.

7. Не биди премногу строг кон себе по излив на гнев

Во ред е конструктивно да ги анализирате своите постапки со кои навистина не сте горди, но е контрапродуктивно да потрошите многу време на тоа, особено кога ќе можете подобро да го искористите за некои повредни цели.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!