ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

7 идеи за појадок, за 7 дена во неделата!

7 идеи за појадок, за 7 дена во неделата!

Појадокот е многу важен оброк – може или да ви го разубави или расипе денот.

Одлична идеја е да умеете да имате вкусни мекици за појадок секое утро, подготвени од вашата баба, или тост подготвен вашата мајка. Проблемот не е само во тоа што веројатно немаат можност да ви подготват сличен појадок, туку и фактот дека е доста калоричен.

Чиста реалност што денес, кога нашата храна е сама по себе од нејасно потекло и состојки, не е за потценување.

Меѓутоа, наместо да размислувате кој здрав појадок да подготвите за вас и вашето семејство секој ден во неделата, ќе ви дадеме неколку идеи од примерочното неделно мени.

Појадок – понеделник

Бидејќи се претпоставува дека не сте биле на работа претходниот ден, можете да потопите малку овесна каша во кисело или свежо млеко во недела навечер, за да може да омекне. Ако сте вегетаријанец, можете да користите и кокосово или млеко од соја. Во понеделник, само додадете малку овошје, семиња или мед и уживајте во прекрасниот почеток на неделата.

Појадок – вторник

Јајцата се многу брз и здрав појадок. Не само што можете да ги готвите или да направите омлет. Идеите за мафини со јајца се многу добри и брзи за реализација. Искршете неколку јајца, измешајте ги со ситно исечкана шунка, пиперки, малку сирење или кашкавал, зелени зачини. Се редат во калапи за мафини и се печат.

Појадок – среда

Направете здрав тост од црн или интегрален леб со путер, сирење, неколку парчиња домат и маслинки. Можете исто така да направите сендвич со тост сирење, на кој ќе ставите неколку листови моцарела. Има многу варијанти!

Појадок – четврток

Ден за ореви! Во чинија ставете една грст ореви, додадете 2 лажици ситно сито, истурете малку маслиново масло и посипете со зачини. Исечете парче авокадо или краставица, додадете интегрални крекери и појадувајте здраво.

Појадок – петок

Еден шејк од  банана ќе биде одличен почеток до крајот на работната недела, нели? Направете шејк со мешање на банана со друго овошје. Подготвувањето на утринско смути е една од најкорисните работи со кои можете да го започнете денот.

Појадок – сабота

Во сабота, едно лице обично има повеќе време и не ви пречи да направите по една порција за секој член на семејството со парче тост интегрален леб со путер, варени јајца, сецкани краставици и домати, парче сирење и свеж сезонски зеленчук и конечно овошје. Брзо, лесно и вкусно! И, да – и прилично здрав појадок.

Појадок – недела

Неделата треба да биде вистински празник за вашето семејство, што значи дека појадокот треба да биде здрав и многу вкусен. Направете диетални палачинки, но не со бело брашно, туку со кокос. Лесно може да се направат, а нивната алтернатива се протеинските палачинки.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!