ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

7 начини да се подготвите за вашиот прв маратон: Имате точно една година!

7 начини да се подготвите за вашиот прв маратон: Имате точно една година!

Покрај физичките, никогаш не смеете да ги заборавите менталните подготовки.

Зад нас е 34-от маратон во Белград, и ако им се восхитувате на сите учесници и тајно сонувате да се појавите еднаш – време е да започнете со подготовки сега, за да можете да го истрчате маратонот следната година.

Ви донесуваме 7 начини да се подготвите за маратон:

1. Пронајдете / изберете го вистинскиот план за вежбање

Нелогично е да се очекува дека веднаш „од кревет“ ќе започнете со подготовките за маратонот. Дизајнирајте програма за вежбање за постепено да влезете во форма и да се подготвите психички и физички за она што ве очекува.

2. Научете сè за правилна исхрана за време на обуката

Тешката обука исто така бара соодветна исхрана. Треба да знаете како и што да јадете, дека не треба да консумирате ништо 30 минути по силниот тренинг и дека протеинот е неопходен.

Исто така е важно да се препознае кога е доволно со тренинг и да се дозволи телото да се одмори.

3. Постави си цел

Важно е да се консултирате со професионалец и таа личност да ви каже колку вежбате неделно, колку километри трчате итн. Поставете си дневна, неделна и месечна цел. Држи се до тоа.

4. Ментална подготовка

Многу е важно да се зајакнете себеси, да не се откажувате од обука, да имате цел пред вас и желба да ја постигнете. Менталната подготовка е многу важен дел од маратонците.

5. Соодветна опрема

Чевлите се важни, како и облеката. Потребно ви е нешто што ќе направи да се чувствувате како да летате.

6. Што да јадете пред да трчате

Три часа пред силен тренинг, не смеете да јадеме ништо. И пред тоа, јадете ориз или јајца. Важно е да имате сила, но да не ви е оптоварен стомакот.

7. Разберете дека ќе биде тешко

Ако беше лесно да се трча маратон или да се подготвиш за тоа, сите ќе одеа. Многу е важно да знаете дека е тешко, и ако успеете да совладате нешто толку тешко, задоволството ќе биде големо.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!