ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

7 работи што не сте ги знаеле за Марлон Брандо: Иако важеше за заводник, тој молчеше пред неа! (ФОТО)

7 работи што не сте ги знаеле за Марлон Брандо: Иако важеше за заводник, тој молчеше пред неа! (ФОТО)

Marlon-Brando-Odri-Hepbner

Едно од најголемите имиња во светот на филмот, синоним за Холивуд и машка убавина, е несомнено Марлон Брандо.

Славниот актер имаше богат, возбудлив и неверојатен живот – дури може да се каже и филмски. Соработуваше со најголемите имиња во Холивуд , патуваше, ги сакаше најпознатите убавици, па затоа со децении се шират различни приказни за него. Сепак, можеби сте ги пропуштиле овие детали …

Тој беше протеран од две училишта

Брандо најпрво беше отстранет од средно училиште бидејќи возеше мотор во ходникот, поради што неговиот татко го принуди да се запише на Воената академија во Минесота . Додека беше таму, една вечер се качи на камбанаријата, извади еден дел од камбаната и го закопа. Потоа организираше група кој требаше да го пронајде виновникот, а додека уште беше на училиште, никој не ни помисли дека Брандо е виновен за се . Сепак, тој беше протеран и од оваа институција, по серијата на инциденти.

Работеше како lift-boy

Со години, жените ширум светот сонуваа да заглават во лифт со него , и некогаш, тоа не би било толку невозможно. Имено, своевремено работел како lift-boy во трговски центар во Њујорк , а покрај тоа бил и ноќен стражар, келнер, готвел и правел сендвичи.

akter-Marlon

Тој бил мајстор … буквално

Неколку дена пред неговата аудиција за филмот „ Трамвај наречен желба“, Брандо го посети Тенеси Вилијамс во неговиот дом во Масачусетс. Актерот забележа дека нема светлина во куќата, па по патот ги поправи осигурувачите и го поправи запушениот одвод , а потоа, исто така, попатно, „направи“ аудиција на лице место, што Вилијамс подоцна го опиша како „најневеројатното читање кое досега го видел“.

За време на снимањето на тој филм, тој го скрши носот затоа што боксуваше со некого на сетот. За да ја разбие монотонијата на сетот, Брандо често боксуваше со еден член на тимот кој беше аматер во овој спорт. Боксерот не сакаше да претера, но актерот инсистираше да не попушти и во една прилика му го скрши носот. Застана пред камерите со крвав нос, а неговата колешка Џесика Тенди рече „Проклета будала“, преправајќи се дека ликот на Бренд учествувал во улична тепачка и дека влегла во филмот.

Не му беше грижа за Оскарите

Дури во 1994 година, Марлон Брандо дозна дека го нема својот Оскар за неговата улога во „На пристаништата во Њујорк“, кога дозна дека лондонска куќа го продава на аукција. Тој го одби признанието на Академијата за неговата улога во филмот „ Кум “, а наместо него на доделувањето дојде Сачин Мало перо, кој во име на Бренд зборуваше за состојбата и положбата на американските индиски заедници.

Marlon-Brando

Одри Хепберн остана без зборови

Иако важеше за заводник , кога се сретна со холивудска убавица, Брандо не можеше да изговори ниту збор. Имено, на свечен ручек во 1955 година, тој седеше покрај славната Одри Хепберн , која љубезно му се претстави, а Брандо не зборуваше. Одри наводно мислела дека не ја сака. Четириесет години подоцна, додека оваа дива беше во болница, таа доби писмо од Бренд во кое и се извинува што молчел за време на нивниот состанок, бидејќи тој бил толку хипнотизиран и полн со стравопочит.

Тој имаше свој остров

Додека го снимаше „Бунт на бродот Баунти“, актерот се заљуби во атол во близина на главниот остров Тахити и го купи шест години подоцна. Денес, овој остров е познато одморалиште по име – Брандо .

Еден ден работеше на сетот на филмот „Темен филм 2“

Брандо доби два милиони долари за да се појави во ова остварување, но беше спречен да се појави пред камерата бидејќи заврши во болница поради пневмонија. Еден ден се обиде да работи со помош на неговиот помошник, но како што подоцна рече Шон Вајанс, тој едноставно не беше во добра состојба и мораше да се откаже.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!