ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

7-те типови одмор што му се потребни на секој човек

7-те типови одмор што му се потребни на секој човек.

Дали некогаш сте се обиделе да го поправите постојаниот недостаток на енергија со повеќе спиење –  а сепак пак се чувствувате исцрпено?

Ако сте , еве ја тајната: Спиењето и одморот не се иста работа, иако многумина од нас погрешно ги мешаат двете работи.

Животот го минуваме мислејќи дека сме одмориле затоа што сме спиеле доволно – но во реалноста ги пропуштаме другите видови одмор што очајно ни се потребни.

Резултатот е културата на поединци со високи достигнувања, со високи продукти, хронично уморни и хронично изморени лица

Ние страдаме од дефицит на одмор бидејќи не ја разбираме вистинската моќ на одмор.

Одморот треба да биде еднаков на обновување во седум клучни области од вашиот живот.

Првиот тип на одмор што ни треба е физичкиот одмор, кој може да биде пасивен или активен.

Пасивниот физички одмор вклучува спиење и дремење, додека активниот физички одмор подразбира ресторативни активности како што се јога, истегнување и терапија со масажа кои помагаат да се подобри циркулацијата и флексибилноста на телото.

Вториот тип на одмор е ментален одмор.

Дали го знаете тој колега кој започнува со работа секој ден со огромна шолја кафе?

Често е раздразлив и заборавен, и тешко му е да се концентрира на својата работа. Кога лежи навечер за да спие, честопати се бори да го исклучи мозокот, бидејќи разговорите од денот ги полнат неговите мисли. И покрај тоа што спие седум до осум часа, тој се буди со чувство како никогаш да не легнал. Има дефицит на ментален одмор.

Добрата вест е дека не треба да ја напуштите работата или да одите на одмор за да го поправите ова. Закажете кратки паузи што треба да се случуваат на секои два часа во текот на вашиот работен ден; овие паузи може да ве потсетат да забавите. Можете исто така да чувате тетратка покрај креветот за да ги запишете сите досадни мисли што ќе ве одржат будни.

Третиот тип на одмор што ни треба е сензорен одмор.

Светла од телефоните, компјутерски екрани, бучава во позадина и повеќе разговори – без разлика дали се во канцеларија – може да предизвикаат нашите сетила да се чувствуваат преоптоварени.

Ова може да се поправи со тоа што ќе направите нешто едноставно така што ќе ги затворите очите за една минута во средината на денот, како и намерно исклучување на електрониката на крајот од секој ден. Намерните моменти на сензорно лишување може да започнат да ја поништуваат штетата нанесена од прекумерно стимулирачкиот свет.

Четвртиот тип на одмор е креативен одмор.

Овој тип на одмор е особено важен за секој што мора да ги реши проблемите или да смисли нови идеи. Креативниот одмор повторно ја буди стравопочитта и чудо во секој од нас. Дали се сеќавате на првиот пат кога го видовте водопадот, морето? Дозволувајте си да уживате во убавината на отворено – дури и ако е во локален парк или во вашиот двор – тоа ви обезбедува креативен одмор.

Но, креативниот одмор не е само да ја цениме природата; исто така вклучува уживање во уметноста.

Претворете го вашиот работен простор во место за инспирација со прикажување слики од места што ги сакате и уметнички дела. Не можете да поминувате 40 часа неделно гледајќи во празно или измешано опкружување и очекувате да се чувствувате страсно за се, а уште помалку да дојдете до иновативни идеи.

Сега, ајде да погледнеме друга личност – пријателката за која сите мислат дека е најубавата личност што ја сретнале. Тоа е личноста од која зависи секој, оној што ќе го повикате ако ви треба услуга, бидејќи дури и ако тие не сакаат да го направат тоа, знаете дека тие ќе ви дадат неволно „да“ отколку вистинито „не“. Но, кога оваа личност е сама, тие се чувствуваат како неценети и како другите ги искористуваат.

Оваа личност бара емоционален одмор, што значи да имате време и простор слободно да ги искажете своите чувства.

Емоционалниот одмор бара и храброст да се биде автентичен.

Емоционално одморен човек може да одговори на прашањето „Како си денес?“ со вистинито „не сум во ред“ – и потоа продолжете со споделување на некои тешки работи што инаку не се кажуваат.

Ако ви треба емоционален одмор, веројатно имате и социјален дефицит. Ова се случува кога не успеваме да направиме разлика помеѓу оние врски што не оживуваат од оние врски што не исцрпуваат. За да доживеете повеќе социјален одмор, опкружете се со позитивни и поддржувачки луѓе. Дури и ако вашите интеракции треба да се случуваат виртуелно, можете да изберете поцелосно да се вклучите во нив со вклучување на камерата и фокусирање на тоа со кого разговарате.

Конечниот тип на одмор е духовниот одмор, што е способност да се поврзете надвор од физичкото и менталното и да почувствувате длабоко чувство на припадност, љубов, прифаќање и цел.

За да го добиете овој одмор, вклучете се во нешто поголемо од себе и додајте молитва, медитација или вклучување на заедницата во вашата дневна рутина.

Како што можете да видите, само спиењето не може да не врати до тој степен што се чувствуваме одморени. Така, време е да започнеме да се фокусираме на добивање на вистинскиот тип на одмор што ни треба.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!