ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

7 знаци дека треба да ја прекинете вашата врска

7 знаци дека треба да ја прекинете вашата врска.

Една од најтешките одлуки е како да излеземе од врска во која не сме среќни и задоволни. Затоа понекогаш се правиме дека не забележуваме дека не сме среќни и дека не го замислуваме животот вака. Ние одложуваме неизбежно, а тоа влијае на нашето срце, главата и стомакот

Оваа се седум знаци кои не треба да ги игнорирате бидејќи значат дека дефинитивно е време да престанете да ја барате вашата среќа на погрешно место/

Кога се сеќавате на убави работи, и сите тие се во далечното минато

Во човечката (добра) природа, секогаш се сеќаваме на убави работи. Затоа раскинувањето е страшно тешко за нас – затоа што во моментот на болка ги забораваме сите грди работи што доведоа до тоа раскинување и размислуваме колку порано беше убаво. Ова упорно не спречува да продолжиме понатаму, и по раскинувањето и во врската. Кога сите оние убави работи на кои се сеќаваме се во минато, тоа значи дека не сме создале нови веќе некое време и дека е време да се извлечеме од таа врска.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Human Lovers (@humanlovers)

Постојано се расправате 

Секој пар има фаза во која започнува расправија за секоја ситница. Ова се случува кога еден од партнерите (или и двајцата) имаат стрес на работа, семејни проблеми или нешто слично што ви пречи. Колку и да не сакаме да се расправаме со некој што е најблизок до нас, сепак тоа е честа појава. Нашиот партнер понекогаш разбира и потоа молчи, понекогаш се појавува расправија, но важно е да се поддржувате едни со други и заедно да излезете од таа фаза и да ја вратите врската на она што беше некогаш. Ако таа фаза трае и трае, тоа значи дека не е само фаза.

Чувствувате дека секој разговор ви одзема премногу од енергијата

Овој знак некако се надоврзува на горенаведеното. Секоја расправија, која никогаш не завршува, туку само продолжува, ви се чини како маѓепсан круг од кој не можете да излезете. Толку е фрустрирачко што повеќе сакате да седите на подот и да врескате – само затоа што сте уморни. Уморни сте затоа што секој разговор што се претвора во расправија одзема толку многу енергија што после него нема што да правите освен да спиете. Тоа е црвен аларм што значи дека веќе немате никаква врска со таа личност.

За вас сè е полесно отколку да го видите вашиот партнер

Постојат парови кои се гледаат секој ден, како и оние кои се гледаат еднаш неделно – секој има свој биоритам и нема „нормално“ количество на гледање. Секоја врска има свое темпо, на кое влијаат секојдневието, работата, обврските … Но, затоа гледате дека кога имате слободно време, го поминувате тоа време со вашата сакана затоа што тоа е вашиот омилен вид на годишен одмор. Ако тоа веќе не е ваш приоритет, дури ни во првите 3 месеци, нешто не е во ред. Тоа не значи дека треба да ја ставите врската во фокусот на вашиот живот, но ако сè ви е полесно отколку да го гледате вашиот партнер – таа врска е веќе завршена, вие едноставно не сакате да си го признаете тоа на себе си.

Застанувате во вашиот личен развој и сеуште сте истата личност што бевте кога ја започнавте врската

Ова обично се случува со средношколски љубови или врски што траат од факултет. Кога влегувате во сериозна врска на толку мала возраст, многу е важно да растете заедно, бидејќи во спротивно вашите патеки ќе бидат толку разделени што на крајот вашата дестинација нема да биде иста. Кога тоа ќе се случи, ние ги игнорираме промените што ги гледаме во нас самите , за да не ризикуваме лицето до нас да не ја сака новата верзија за нас. Во човечката природа е постојано да се развива, и секој што не може да го следи, не заслужува место во нашите животи.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Human Lovers (@humanlovers)

Вашите разговори се полни со непријатни паузи

Ако моментите кога зборувавте цела ноќ без запирање и се прекинувавте едни убави спомени што ги раскажувавте на почетокот, тогаш знаете што треба да направите. Нормално е вашата врска да се смири , но ако тој молчи и молчи тоа значи дека немаме што повеќе да разговараме со партнерот.

Вашите вредности и цели повеќе не се исти

Секој пар мора да има барем една заедничка работа – и тоа е заедничка цел. Може да биде формирање семејство, инвестирање во бизнис, патување низ светот, сепак да се гледате заедно во иднина е прекрасна слика, но сликата мора да биде иста или барем слична, во спротивно ќе биде потешко и потешко да излезете на таа врска. Ако сакате да имате три деца и да направите семејна скара во недела, а тој да го помине својот живот на плажата на Бали, нема шанси и двајцата да ги остварите вашите соништа и да бидете среќни.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!