ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

8 правила за среќа на Артур Шопенхауер: Филозофот верувал дека можеме да се ослободиме од секакво страдање

8 правила за среќа на Артур Шопенхауер: Филозофот верувал дека можеме да се ослободиме од секакво страдање.

По смртта на Артур Шопенхауер, меѓу неговите лични предмети се најде ракопис под наслов „Уметност на среќен живот“. Интересно е што филозофот развил правила кои помагаат ефикасно да се решат страдањата.

Филозофот, Артур Шопенхауер, бил познат по своите реални и донекаде песимистички гледишта.

Сепак, тој тврдеше дека секој може да ја постигне оваа илузија – состојба на среќа, и за да го стори тоа, треба само да ги следи овие 8 правила:

ПРАВИЛО БРОЈ 1: Не споредувајте се, за да не завидувате

Првото правило вели дека е неопходно да се искорени навиката да се споредувате со другите, што често предизвикува завист. Според Шопенхауер, зависта е многу негативна емоција што краде радост и среќа од една личност. Секогаш ќе му недостасува се, ќе биде незадоволен од се и од секого.

Зависта не води во спротивна насока од среќа – во тага. Покрај тоа, кога се споредуваме со поуспешни, убави и други, според нашето мислење, луѓето, почнуваме да се сомневаме во себе, што дополнително ја влошува ситуацијата. За да се избегне ова страдање, Шопенхауер силно советуваше да не се споредувате.

Секој човек е индивидуален – и тоа е неговата убавина и сјај. Секој има своја ситуација и свои можности. Затоа треба да тргнеме исклучиво од ова, а не од она што некој го постигнал во својот живот.

ПРАВИЛО БРОЈ 2: Не грижете се за неуспехот

Друго правило за среќа на Шопенхауер не учи да не ги земаме многу блиску до срце грешките предизвикани од нашите погрешни одлуки. Германскиот филозоф ве повикува секогаш да правите се што е можно и да не се грижите како ќе се развивате понатаму. Кога ќе се потрудите и дадете се од себе, нема смисла да се грижите за лош резултат: не можете да прескокнете преку глава.

ПРАВИЛО БРОЈ 3: Верувајте му на своето срце

Шопенхауер тврдеше дека сите ние сме различни: некој е креативен, некој практичен. Поентата е да го правиме она што го сакаме и нема грешка.

ПРАВИЛО БРОЈ 4: Не треба да зависите од никого

Четвртото правило на среќата не учи да се потпреме само на себе во животот. На овој начин ќе го избегнеме разочарувањето и нема да бидеме вознемирени поради туѓото однесување. Не можеме да ги контролираме другите и туѓите одлуки, но нашите реакции на ова се целосни.

Не дозволувајте другите да влијаат на вашето расположение. Вие и само вие одлучувате да бидете среќни и да уживате во животот, без разлика на се, или да чекате некој да донесе радост на сребрена чинија.

ПРАВИЛО БРОЈ 5: Не ги преценувајте вашите желби

Не може да се исполни секоја наша желба, затоа не треба премногу да се занесуваме со нив. Сфаќањето дека се нема да испадне онака како што сакаме, ни помага да избегнеме страдање и разочарување. Дури и ако нешто не се случи, разберете го филозофски – тоа значи дека не требало да биде.

Реално погледнете ја вашата ситуација, за да не поставите нереални цели, бидејќи тоа е единствениот начин да избегнете страдање кога не се постигнат. Тоа не значи дека не треба да сонувате. Тоа едноставно значи дека мора да ги земеме предвид нашите способности, а не да градиме замоци во воздухот.

ПРАВИЛО БРОЈ 6: Контролирајте ги вашите очекувања

Мора да научиме да ги приспособуваме очекувањата, исто како и желбите. На овој начин можеме да избегнеме големи очекувања од луѓе или околности. Едноставно кажано, ова правило ве потсетува да гледате реално на животот. Пречките отсекогаш биле, постојат и ќе постојат, затоа е неопходно да се размисли како да се надминат на најмудар начин, а не да се сонува дека с everything во животот се одвива без проблеми.

ПРАВИЛО БРОЈ 7: Цени го она што го имаш

Што се однесува до среќата, важно е да се запамети дека среќата всушност не може да се купи. Вистинската среќа нема никаква врска со количината на пари или материјалното богатство. Кога ќе го разберете ова, штом престанете да се споредувате со другите и не сте љубоморни , сфаќате што е навистина важно во животот.

Поминувајте повеќе време со семејството, роднините, саканите. Ова е најскапоценото нешто во животот и не прави навистина среќни.

ПРАВИЛО БРОЈ 8: Живејте во сегашноста

Последното правило е колку време губиме размислувајќи за иднината и жалејќи се за минатото. Загрижени сте за утрешниот ден и жалите за грешките од минатото и тоа нема смисла.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!