ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

8 причини зошто треба да јадете глуварче за вашето здравје

8 причини зошто треба да јадете глуварче за вашето здравје.

Богато е со витамини и минерали.

Искористете го фактот дека пролетта дојде на вистински начин и збогатете ја вашата исхрана со глуварче, што има многу придобивки за нашето здравје.

Глуварчето главно расте на ливади, покрај патишта, на патеки, но и во дворови. Само умерената клима му одговара.

Содржи калиум, есенцијално масло, витамин Ц и железо, па затоа не е ни чудо што многу луѓе го користат како природен лек против разни здравствени проблеми.

Бидејќи постојат различни препарати базирани на глуварче, како чаеви, се препорачува дефинитивно да го вклучите во вашата исхрана бидејќи има бројни позитивни ефекти врз здравјето.

Високо хранливо растение

Глуварчето е многу хранливо растение бидејќи е богато со витамини и минерали. Ова се однесува и на цветот и на самиот корен од глуварче.

Лисјата од глуварче имаат витамини А, Ц, К и Е. Можете да ги јадете во салата или да ги готвите. Коренот од глуварче е богат со јаглени хидрати кои се добри за правилно функционирање на цревната флора, а исто така можете да го јадете без претходно да го преработите или исушите, а потоа да направите чај од него.

Тој е моќен антиоксиданс

Внесувањето на антиоксиданти во организмот е важно бидејќи тие помагаат да се спречи развојот на разни болести. Антиоксидансите всушност ги неутрализираат негативните ефекти на слободните радикали кои се ослободуваат во нашето тело. Глуварчето е едно од растенијата што е богато со антиоксиданти. Најмногу се наоѓаат во самиот цвет, но исто така и во корените и лисјата.

Го намалува воспалението

Честото и хронично воспаление може да доведе до трајно оштетување на ткивата и ДНК на нашето тело. Студиите откриле дека во клетките на човечкото тело има значителен пад на маркерот на воспаление кај клетките третирани со соединенија од глуварче.

Го регулира шеќерот во крвта

Постојат две соединенија во глуварчето: цикорија и хлорогено. Тие можат да се најдат во сите делови на растението и научно е докажано дека придонесуваат за намалување на шеќерот во крвта. Една научна студија покажа дека овие соединенија го стимулираат лачењето на инсулин од панкреасот, подобрувајќи ја апсорпцијата на глукозата во мускулите.

Исто така, го регулира холестеролот.

Нејзините биоактивни соединенија исто така придонесуваат за намалување на холестеролот во крвта, што има ефект на спречување на срцеви заболувања и заболувања.

Го регулира крвниот притисок

Многу лекови за намалување на високиот крвен притисок се засноваат на принципот на исфрлање на вишокот течности од телото што е можно почесто. Исто така, традиционалната медицина го користи глуварчето како диуретик бидејќи сокот од глуварче ја зголемува потребата за мокрење, што директно влијае на намалување на крвниот притисок.

Со помош на него , можеме да го исчистиме црниот дроб

Глуварчето има заштитна улога кога станува збор за ткивото на црниот дроб. Исто така, витамините и минералите кои се наоѓаат во глуварчето придонесуваат за одржување на здравјето на црниот дроб и неговата правилна функција.

Глуварчето може да се користи и за слабеење

Се верува дека глуварчето го забрзува метаболизмот и го намалува вишокот маснотии во организмот, сепак, ваквото истражување сè уште не е целосно потврдено.

Мед од глуварче

За да направите мед од глуварче, потребни ви се 200 цвеќиња од глуварче, 2 литри вода, 2 килограми шеќер и 2 лимони. Соберете лисја од глуварче во ливадите кои не се близу до патот или каде не минуваат животни како мачки и кучиња. Важно е лисјата да бидат што е можно чисти.

Цветовите веднаш ставете ги во вода и оставете ги преку ноќ. Следниот ден исцедете го глуварчето, и истурете 2 килограми шеќер во водата, а потоа варете на средна топлина додека течноста не се претвори во мед. Потоа исечете два лимона на парчиња, додајте во смесата и варете уште малку. Истурете го готовиот мед во тегли.
За салата од глуварче, треба добро да ги измиете лисјата, да ги исецкате и да ги измешате со млад кромид. Намачкајте со јаболков оцет, додадете маслиново масло и малку сол.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!