8 причини зошто треба да јадете глуварче за вашето здравје

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

8 причини зошто треба да јадете глуварче за вашето здравје.

Богато е со витамини и минерали.

Искористете го фактот дека пролетта дојде на вистински начин и збогатете ја вашата исхрана со глуварче, што има многу придобивки за нашето здравје.

Глуварчето главно расте на ливади, покрај патишта, на патеки, но и во дворови. Само умерената клима му одговара.

Содржи калиум, есенцијално масло, витамин Ц и железо, па затоа не е ни чудо што многу луѓе го користат како природен лек против разни здравствени проблеми.

Бидејќи постојат различни препарати базирани на глуварче, како чаеви, се препорачува дефинитивно да го вклучите во вашата исхрана бидејќи има бројни позитивни ефекти врз здравјето.

Високо хранливо растение

Глуварчето е многу хранливо растение бидејќи е богато со витамини и минерали. Ова се однесува и на цветот и на самиот корен од глуварче.

Лисјата од глуварче имаат витамини А, Ц, К и Е. Можете да ги јадете во салата или да ги готвите. Коренот од глуварче е богат со јаглени хидрати кои се добри за правилно функционирање на цревната флора, а исто така можете да го јадете без претходно да го преработите или исушите, а потоа да направите чај од него.

Тој е моќен антиоксиданс

Внесувањето на антиоксиданти во организмот е важно бидејќи тие помагаат да се спречи развојот на разни болести. Антиоксидансите всушност ги неутрализираат негативните ефекти на слободните радикали кои се ослободуваат во нашето тело. Глуварчето е едно од растенијата што е богато со антиоксиданти. Најмногу се наоѓаат во самиот цвет, но исто така и во корените и лисјата.

Го намалува воспалението

Честото и хронично воспаление може да доведе до трајно оштетување на ткивата и ДНК на нашето тело. Студиите откриле дека во клетките на човечкото тело има значителен пад на маркерот на воспаление кај клетките третирани со соединенија од глуварче.

Го регулира шеќерот во крвта

Постојат две соединенија во глуварчето: цикорија и хлорогено. Тие можат да се најдат во сите делови на растението и научно е докажано дека придонесуваат за намалување на шеќерот во крвта. Една научна студија покажа дека овие соединенија го стимулираат лачењето на инсулин од панкреасот, подобрувајќи ја апсорпцијата на глукозата во мускулите.

Исто така, го регулира холестеролот.

Нејзините биоактивни соединенија исто така придонесуваат за намалување на холестеролот во крвта, што има ефект на спречување на срцеви заболувања и заболувања.

Го регулира крвниот притисок

Многу лекови за намалување на високиот крвен притисок се засноваат на принципот на исфрлање на вишокот течности од телото што е можно почесто. Исто така, традиционалната медицина го користи глуварчето како диуретик бидејќи сокот од глуварче ја зголемува потребата за мокрење, што директно влијае на намалување на крвниот притисок.

Со помош на него , можеме да го исчистиме црниот дроб

Глуварчето има заштитна улога кога станува збор за ткивото на црниот дроб. Исто така, витамините и минералите кои се наоѓаат во глуварчето придонесуваат за одржување на здравјето на црниот дроб и неговата правилна функција.

Глуварчето може да се користи и за слабеење

Се верува дека глуварчето го забрзува метаболизмот и го намалува вишокот маснотии во организмот, сепак, ваквото истражување сè уште не е целосно потврдено.

Мед од глуварче

За да направите мед од глуварче, потребни ви се 200 цвеќиња од глуварче, 2 литри вода, 2 килограми шеќер и 2 лимони. Соберете лисја од глуварче во ливадите кои не се близу до патот или каде не минуваат животни како мачки и кучиња. Важно е лисјата да бидат што е можно чисти.

Цветовите веднаш ставете ги во вода и оставете ги преку ноќ. Следниот ден исцедете го глуварчето, и истурете 2 килограми шеќер во водата, а потоа варете на средна топлина додека течноста не се претвори во мед. Потоа исечете два лимона на парчиња, додајте во смесата и варете уште малку. Истурете го готовиот мед во тегли.
За салата од глуварче, треба добро да ги измиете лисјата, да ги исецкате и да ги измешате со млад кромид. Намачкајте со јаболков оцет, додадете маслиново масло и малку сол.
error: Content is protected !!