ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

8 симптоми дека потиснувате во себе траума од детство

8 симптоми дека потиснувате во себе траума од детство.

Луѓето кои имаат доживеано болка во детството може да се чувствуваат вознемирено или да се плашат да не заминат подоцна во животот, што може да биде особено фрустрирачко ако не ја знаат причината за состојбата а имаат симптоми.

Потиснатите негативни состојби и трауми од минатото можат да го блокираат вашиот развој и напредок, но исто така да предизвикаат симптоми на губење на самодовербата, како и слаба проценка и создавање личен идентитет.

Следните 8 знаци / симптоми покажуваат дека можеби сте ја потиснале траумата од детството и дека вашата емоционална и ментална состојба е нарушена како резултат:

1. Реагирате многу силно на одредени луѓе

Ако имате потиснати спомени од детството, може да имате силни емоционални реакции на луѓе кои ве потсетуваат на претходните негативни искуства. „Тоа е систем за тревога на тело, така што телото ве предупредува дека оваа личност не е безбедна“ . Можеби личност ве потсетува на нешто или некој од вашето минато од која било причина, па затоа вашето тело ве предупредува да бидете настрана.

Иако понекогаш е добро да се биде претпазлив од странци, оваа реакција може да излезе од контрола до тој степен што одеднаш се чувствувате како закана за секој странец. Тогаш е корисно да побарате помош од психотерапевт или психолог, со кого можете да се ослободите од старите трауми и повторно да живеете полесно.

2. Вие сте исплашени од одредени места или ситуации

На ист начин, може да забележите дека одредени ситуации или места ви предизвикуваат вознемиреност. Можеби нема да можете да влезете во самопослуга без страв. Едно можно објаснување е траумата во минатото поврзана со таа ситуација или место.

„Кога некој доживува негативен или трауматски настан во детството, неговиот мозок бележи посебни сензации (сцени, звуци, мириси и сл.) И тоа искуство се враќа на ум кога некое лице со слични дразби ќе се сретне подоцна во животот.

3. Тешко ги контролирате вашите емоции

Луѓето кои носат потиснати негативни емоции од детството, честопати се соочуваат со нестабилно расположение и потешкотии да се справат со силните емоции. Така, може да забележите дека во одредени ситуации ве вознемируваат работи кои не влијаат на луѓето околу вас. Исто така, може да забележите дека работите брзо ве плашат или предизвикуваат ненадеен гнев. Ако чувствувате дека сте запознаени со склоноста кон прекумерни емоционални реакции, ова може да биде почетна точка за разговор со терапевт.

4. Страв од напуштање

Стравот од заминување може да биде симптом на нарушувања во детството. На пример, многумина силно ќе реагираат на некој што ги напуштил и ќе имаат непропорционални емоционални реакции на настаните. Може да забележите дека ви е тешко да поминете една ноќ без партнер или ќе почувствувате силни непријатни чувства кога вашето семејство ќе го напушти градот.

5. Вашите пријатели велат дека „се однесувате како дете“

Сите се однесуваме малку незрело од време на време и тоа сè уште не е причина за тревога. Но, бидете внимателни ако ова се случува постојано и особено ако тоа влијае на вашите односи со другите.

Често се случува поединец да се врати на ниво на дете во емоционално интензивно искуство – некои го прават тоа со префрлување на детски глас или однесувањето на децата кое е во несвест. Ова може да се сфати како лелекање или плачење, тврдоглаво однесување итн.

6. Често се чувствувате емоционално исцрпено

Ако најголемиот дел од вашата енергија оди во надминување на минатото, можно е да се чувствувате емоционално исцрпено.

Сепак, треба да се забележи дека ова исто така може да биде знак на вознемиреност или депресија, а не нужно знак на стара траума. Со поддршка на терапевт или други, сосема е можно да застанете на нозе и да воспоставите односи без да чувствувате емоционална напнатост.

7. Често се чувствувате вознемирено

Ако нешто трауматично се случило во вашето минато, тоа може да доведе до вознемиреност во зрелоста. Запомнете, сепак, дека вознемиреноста влече корени од разни работи. Само затоа што чувствувате вознемиреност не мора да значи дека сте доживеале траума како дете. Најдобар начин да дознаете е да разговарате со терапевт кој може да ви помогне да ги разјасните работите од вашето минато. Откако ќе ја откриете причината за вашата вознемиреност, можете да започнете да ја менувате и управувате со вашата вознемиреност.

8. Тешкотија да се контролира лутината

Секој чувствува лутина и корисно е ако можете да го искажете на здрав начин (на пример, преку спорт или разговор со пријател). Меѓутоа, ако се најдете во постојани изливи на гнев што не можете да ги контролирате и кои следствено влијаат на односите со другите, бидете внимателни. Камерон вели дека ваквите изливи на гнев можат да бидат знак на потисната меморија и траума.

Забелешка: Ако некој од горенаведените знаци ви се чини познат, размислете да разговарате со терапевт; работите на оваа листа можат да означат нешто друго (како што се анксиозно растројство или депресија), но може да бидат знак на потисната детска траума.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!