ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Осум златни правила на Французинките

Осум златни правила на жените на Французинките

Иако клучот за француската убавина е „je ne sais quoi (јас не знам што)“, сепак, потребни се некои напори за да се постигне тоа. Овие жени, дефинитивно, ги имаат своите тајни за убавина.

Кога зборуваме за Французинките, мораме да признаеме дека тие никогаш не прават грешки. Од прекрасен дизајн на ентериер до софистицирана мода, Французинките знаат за естетика, така што нивната рутина за убавина е беспрекорна.

Не се работи, всушност, за техниката или за одреден производ, туку за односот со кој Французинките ги носат косата и шминката. „Je ne sais quoi“ е термин кој имитира еден вид невина безгрижност, онаа што ја замаглува границата меѓу совршенството и непоправливата убавина.

Не случајно секој сака да ги гледа. Тоа не мора да е свесно, но дефинитивно со восхит.

Правило 1: Пијте многу вода

Французите знаат дека хидрираното тело и кожа се клучни за сјајниот тен. Хидратацијата не е добра само за вашата кожа, туку и за вашата коса и нокти, а не бара многу напор.

Правило 2: Користете сув шампон

Една од првите работи кои ви доаѓаат напамет кога ќе помислите на убавината на Французинката, е стилизираната фризура „така се разбудив“. За да го постигнат ова, тие користат сув шампон, а потоа само ја избелуваат нивната природна коса.

Правило 3: Останете умерени

Кога станува збор за шминката, важи правилото: помалку е повеќе. Тоа не значи дека не можете да ги истакнете очите или да носите некаков кармин на усните. Можете, само не во исто време. Изберете што сакате да истакнете. На пример, кај Французинките никогаш нема да видите чадени очи и црвен кармин, во исто време.

Правило 4: Држете се до она што ви одговара

Освен производите и техниките, француската убавина е став. Одразот на самодоверба доаѓа само од тоа како се чувствувате во вашата кожа. Тие секогаш се обидуваат да останат свои, такви какви што се, автентични и никогаш не отстапуваат од тоа. Значи, ако сте занесени од краткорочен тренд, сепак одберете го она што е вечно и што навистина ви одговара.

Правило 5: Заштитниот фактор е задолжителен

Фактот дека убавината на Французинките се постигнува лесно и без напор, не значи дека тие не обрнуваат внимание на нега на кожата. Неопходен е заштитен фактор, дури и кога врне и кога не сте премногу активни тој ден бидејќи заштитата на вашата кожа од сончевите зраци е основа на сè.

Правило 6: Користете кармин како руменило

Сакате едноставен совет? Обидете се да нанесете кармин на образите за свеж изглед, а потоа добро измешајте го. Создава рамномерна хармонија на вашето лице и бара носење помали производи во торба. Исто така, можете да го ставите на носот за да ѝ дадете здрав и сјаен изглед на вашата кожа.

Правило 7: Исчистете ги усните

Пред да нанесете кармин, важно е усните да изгледаат мазно и нежно. Тоа се постигнува со пилинг за усни кој ги отстранува сите суви делови до кои карминот би се држел. Освен тоа што ги храни усните и ги прави меки, пилингот ја стимулира и циркулацијата, што доведува до мало зголемување на усните.

Правило 8: Не стремете се кон совршенство

Убавината на француските девојки не е во совршенството, туку во тоа да се биде верен на тоа што си. Понекогаш е добро да се заборават сите правила наведени погоре бидејќи „c’est la vie (тоа е живот)“, а убавината треба да биде забавна.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!