ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

9 карактеристики на вистински злобен човек!

9 карактеристики на вистински злобен човек!

Дали препознавате некој во овие карактеристики?

Германски и дански научници го претставија концептот на „заеднички фактори за развој на темна личност“. По истражувањето, тие открија дека навистина има луѓе чијашто свест и  душа е едноставно злобна.

Ова истражување е исто така првиот концепт што пружи можност да се види колку некој навистина е злобен во длабочините на неговата душа.

Научниците открија кои 9 особини формираат темна личност која го карактеризира навистина злобниот човек, расипан до срж:

Егоизам

Прекумерен ентузијазам во врска со работи или активности што носат задоволство или предност, а истовремено им штетат на другите луѓе или на општеството како целина.

Макијавелизмот

Склоност кон манипулирање со други луѓе, немилосрдност и ум кој постојано измислува стратегии и пресметки.

Отсуство на морал

Предиспозиција за неетичко размислување, што се изразува преку верувања и постапки; отфрлање на класичниот „морал и неговите ограничувања“.

Нарцизам

Главниот мотив на нарцисот е да го храни своето его, по секоја цена.

Психолошка ексклузивност

Опсесивна состојба во која едно лице верува дека заслужува подобро и повеќе од сите други.

Психопатија

Недостаток на сочувство и емпатија, како и суровост, сето тоа комбинирано со импулсивност или недостаток на самоконтрола.

Садизам

Садист е личност која сака да ги понижува другите, но исто така покажува и многу склоност кон сурово однесување кон луѓето. Тој манифестира физичко, психолошко и сексуално насилство врз другите за да ја покаже својата моќ и контрола над жртвите или едноставно да се забавува.

Самообседување

Опсесија која се влошува со пари и статус, признанија, дипломи и позиции.

Одмазда

Желбата да им наштети на другите луѓе поради вистински или имагинарни навреди. Тие излегуваат со секакви одмазди, од социјални и финансиски, до емоционални и физички.

Дали препознавте некој во овие особини ?

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!