ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

9 трикови за густа и бујна коса: Никогаш не сте сонувале дека може да изгледа вака!

9 трикови за густа и бујна коса: Никогаш не сте сонувале дека може да изгледа вака!

Негуваната густа коса, полна со волумен е секогаш прекрасна глетка. Но, факт е дека немавме сите подеднакво среќа кога беше поделена густината. За среќа, во денешниот свет, постои решение за многу проблеми, па затоа постојат трикови со кои косата може да изгледа подебела отколку што всушност е.

Еве неколку совети кои би можеле да ви помогнат вашата коса да изгледа привлечно за минувачите и за вас.

1. Шишањето е важно

Постојат некои фризури што ја прават косата да изгледа густа. Изберете најдобра опција за себе во договор со фризерот. Една од фризурите што ќе ги посочиме е семоќниот боб , оној со должина до брадата. Ако сакате вашата коса да изгледа погуста, најдобрата опција е боб што е малку подолг напред и пократок одзади.

Колку е подолга косата, толку е потешка. Кога е пократка, вашиот фризер е многу полесно да го постигнете посакуваниот волумен . Покрај тоа, Боб е секогаш шик избор. Добра опција е лобус, како и некои други фризури, но, како што веќе напишавме, вашиот фризер ќе ја знае најдобрата опција за вас.

2. Носете го правецот на вашата коса на страна

Се разбира, разделбата можете да ја носите онаму каде што најмногу ви одговара, но начинот како да ја искористите разделбата за да добиете волумен и да ја направите вашата коса барем навидум погуста е да направите длабока, малку драматична разделба настрана со поместување на речиси целата коса на едната страна. Ова ќе создаде илузија дека вашата коса е подебела отколку што е.

3. Користете шампони и регенератори кои се наменети за постигнување на волумен

Овие шампони и балсами се направени за да ви помогнат на патот до волуменот, односно да ја направат вашата коса погуста. Важно е само да не го нанесувате регенераторот на целата коса, туку на нејзините краеви.

4. Во рутината внесете сув шампон

Освен што е асистент дури и при стилизирање, сувиот шампон ќе ви помогне да не ја вознемирувате косата со миење премногу често, бидејќи има моќ да апсорбира маснотии од корените.

Од друга страна, правилната употреба на мус за коса ќе ви помогне вашата коса да изгледа подебела. Доколку сте во можност, нанесете ја пената на влажна коса и оставете ја да се исуши на воздух.

5. Наместо класичниот пешкир користете турбан наменет за сушење на косата

Откако ќе ја измиете косата со шампон и ќе нанесете балсам, обидете се да избегнете да ја завиткате косата во класичен пешкир, бидејќи тоа ќе ја намали шансата за постигнување на саканиот волумен. Наместо тоа, користете турбани наменети за таа намена.

6. Променете го начинот на фенирање на косата

Сушењето на косата со фен за коса е лесна работа – сепак, ако сакате вашата коса да изгледа погуста по фенирањето, сменете го основниот метод. Особено, наместо да ја сушите косата директно надолу, користете тркалезна четка за да ја исушите косата, повлекувајќи ја под прав агол на главата.

7. Напревете прамени

Ако ја фарбате косата и сакате да изгледа погусто, размислете да вметнете нишки што и даваат дополнителна димензија на косата. Постојат голем број техники за избор и изберете ја најдобрата за вас во договор со фризерот.

8. Нека брановите ви биднат најдобрите пријатели

Ако има совршена фризура што ќе создаде впечаток за погуста коса, тогаш тоа се бранови. Вие само треба да ја изберете опцијата што повеќе ви одговара – повеќе лежерни бранови или кадрави кадрици. Во секој случај, брановите се оние кои ќе создадат илузија на подебела, полна коса, а воедно е и совршена фризура за секоја пригода.

9. Користете заштита од топлината

Користењето фен за коса, исправувач на коса, виткање … потенцијално може да ја оштети вашата коса. Затоа, не заборавајте да користите производи кои ја штитат вашата коса и обезбедуваат заштита од топлина. Нанесете ги на влажна коса пред обликување.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!