ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ако често ви е здодевно, сменете ги овие работи

Ако често ви е здодевно, сменете ги овие работи.

Без разлика дали сте личноста што се наоѓа во првиот дел од насловот или знаете некој што често се жали колку му е здодевно, има решение за ова.

Навистина, нешто чудно треба да се случи со личност на која и е постојано досадно и очигледно е дека нешто мора да се промени.

Секојдневниот живот може да стане монотон и монотон, и многу е лесно да се влезе во рутина, додека е многу тешко да се излезе од неа.

Ова е местото каде што некои од следните совети може да ви помогнат на вас или на некој што го знаете. Накратко зборуваат за тоа како да започнете да размислувате и што да направите за да ја отстраните досадата од вашата секојдневна рутина.

Променете ги рутините

Се разбира, првиот и најдобриот начин е да се обидете да ги промените здодевните рутини. Започнете со појадок што можете да го имате надвор или на некоја нова локација.

Слушајте нова музика во текот на денот или одете на работа од некој друг нов пат.

Поминете го слободното време правејќи нешто ново и возбудливо и обидете се да уживате во малите нешта што честопати ви недостасуваат во вашата рутина, како што се домашните работи . Отворете ги очите и обрнете внимание.

Живејте во моментот и нема да ви биде здодевно

Често трошиме многу време за организирање и планирање на иднината, и забораваме да се посветиме на сегашноста.

За да го направите вашиот живот позабавен, заборавете барем за миг на иднината и не грижете се што ќе се случи утре ако го искористите денешниот ден на некој нов начин.

Живеењето во моментот е многу важно бидејќи повеќето од нашите негативни мисли можат да бидат директно поврзани со минатото или иднината.

Не чекајте го совршениот миг

Кога чекате совршен миг за акција, многу лесно може да помине без да го сфатите.

Најсмешните работи во животот доаѓаат непланирано и спонтаноста е клучот за се. Оставете ги работите да одат по својот пат и ќе видите промени во себе уште од самиот почеток.

Пробајте нешто ново

Веќе споменавте спонтаност и непланирани настани, обезбедете си дополнителна возбуда во животот со пробување нови работи. Тоа не мора да значи дека треба да трошите пари за нови работи.

Тие можат да имаат форма на активности на отворено со пријателите или семејството, пробување нова храна, волонтирање, па дури и само гледање филм.

За што и да одлучите, не дозволувајте тоа да ви стане навика, туку нешто на кое ќе се вртите од време на време и повторно ќе го доживувате.

Играјте за да не ви е здодевно

Играњето е одличен начин да го опуштите умот и да се забавувате во исто време. Навистина е потребно малку да се игра бидејќи можеме да играме на различни начини.

Игри со табла, компјутерски игри, игри на интернет или каква било физичка активност многу веројатно ќе ја задоволи нашата потреба да го забавуваме нашиот ум, а во некои случаи и нашето тело.

Среќата е во малите нешта

Кога некој ќе го каже зборот „среќа“, сите ние помислуваме на некои одлични моменти како свадби, раѓање на дете, дипломирање и слично.

Но, тоа е сосема погрешно. Среќата е се што им претходи на тие големи моменти, а тоа се безбројните мали моменти и работи што се градат една врз друга и прават нешто прекрасно.

Секоја од овие мали нешта е посебна сама по себе и може да биде возбудлива на различни начини ако се гледа и на вистинскиот начин.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!