ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ако Џиџи може да покаже целулит, можеме и ние – еве како целулитот повторно стана океј!

Ако Џиџи може да покаже целулит, можеме и ние – еве како целулитот повторно стана океј!.

Ни се чини дека како жени водиме вечна битка со нашето тело. Всушност, не ни се чини. Ние навистина го правиме тоа! Ние одржуваме диета, трчаме, се претплаќаме на специјални диети, пробуваме јога, пилатес, масажи, пливање… сè само за да изгледаме совршено во секое време и да немаме целулит.

Гледаме неколку познати и непознати девојки на Инстаграм, најчесто модели на кои природата им дала совршено тенки и долги нозе, и кои секако имаат доволно време поминато во теретана во описот на нивната работа, и се прашуваме – како да не изгледаме тоа па тие се навистина беспрекорни!

Но, што се случува кога ќе сфатиме дека не се?

Дека тие жени се направени од крв и месо, и целулит, како нас, и дека ги поминуваат истите телесни промени и не се совршени во секое време. Само вчера на Интернет наидов на фотографија од познатата манекенка Џиџи Хадид, која неодамна се породи, и видов што не очекував од манекенка, иако тоа е прилично разумен феномен – Џиџи има целулит на нозете. И не само што го има, туку и не се обидува да го прикрие тоа , туку носи кратки панталони за велосипедизам, без никакви грижи на светот. Секако, тоа ме натера да се запрашам зошто се плашев дури и од најмала трага од целулит врз мене сиве овие години и зошто секое лето тежев дали е во ред да носам шорцеви кога ќе излезам во град, или не.

И затоа е време да дознаеме. Целулитот е во ред работа. Нашите мајки, нашите сестри, пријатели го имаат, го имаме и ние.

И знаете што, уморна сум да се плашам од него или дури и да се „згрозам“, како што правев кога се гледав во огледало. Навистина, зошто го извршив тој притисок врз себе? Секојпат кога ќе помислам на целулит, или стрии или каква било неправилност на моето тело, се сеќавам и на филмот „Јади, моли се, сакај“ во кој Џулија Робертс е многу несигурна за својот изглед (иако како и секогаш изгледа убаво) сè бидејќи пријател не прашува дали некој маж некогаш ја одбил затоа што има малку маснотии на стомакот, или стрии на нозете – на што таа, се разбира, му го дава одговорот: не.И, сега помисли, дали ти се случи такво нешто или исто како и неа, нели? Се разбира не! Верувајте ни, кога ќе се соблечете пред маж, последно што му паѓа на памет е дали имате малку целулит или не.

Затоа, следете го примерот на Џиџи или Џули и престанете да бидете толку строги кон себе и вашето тело! Да, се разбира дека нема да се откажеш и да престанеш да живееш здрав живот и да јадеш правилно, но понекогаш е навистина во ред да си дадеш малку воздух и да го изедеш тоа парче торта – дури и ако заврши во бутовите!

Сакајте го своето тело, уживајте во вашите неправилности и покажете дека сте вистинска жена, а не девојка која треба да помине низ стотина филтри на Инстаграм за да се појави на Интернет, а потоа во живо се плаши да го напушти станот.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!