ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ако летувате во Египет и не сакате хотелски плажи: 7 места кои дефинитивно треба да ги посетите

Ако летувате во Египет и не сакате хотелски плажи: 7 места кои дефинитивно треба да ги посетите.

Освен бројните летувалишта по кои е познат Египет, во земјата има многу плажи кои вреди да се посетат.

Иако за многумина првата асоцијација со Египет е поврзана со пирамидите, несомнено е дека луѓето кои летувале во оваа земја знаат дека египетските плажи се феноменални.

Хургада, како летно одморалиште што најчесто го посетуваат туристите, може да се пофали не само со бројни, прекрасно уредени плажи, туку и со богати туристички капацитети.

Црвеното Море е интересно само по себе, особено за љубителите на природата и оние кои сакаат поактивен вид на одмор. Затоа не е изненадувачки што ова е дестинација која, практично во текот на целата година, е полна со туристи од целиот свет.

Некои египетски дестинации се особено привлечни за љубителите на нуркање, нуркање и едрење.

Залив на Сома

Нешто повеќе од еден час возење го одделува ова одморалиште од аеродромот Хургада. Може да се пофали со некои од најексклузивните хотели во земјата, како и со исклучително богата понуда на туристички капацитети.

Често се карактеризира како вистински бисер на Египет и на Црвеното Море.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Somabay, Red Sea (@somabayredsea)

Некогаш скоро напуштен остров, управуван од армијата, Сома Беј денес е една од најпознатите дестинации во земјата.

Рас Абу Галум, Дахаб

Во Акабаскиот Залив, на околу еден час возење од Шарм ел-Шеик, порано имаше мало рибарско село. Денес, тоа е едно од најпопуларните летни одморалишта на истокот на Синајскиот полуостров.

Тоа е омилено за љубителите на нуркање, но и сурфање на ветер. Причината поради која сурферите најчесто ја посетуваат оваа плажа е повеќе од 300 дена во годината со ветер, идеална сила за оваа активност.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by dolev revivo (@dolevrevivoo)

Постојат и други плажи во Дахаб, но Рас Абу Галум е секако најпознат меѓу нив.

Сал Хашиш

Љубителите на нуркањето ќе бидат воодушевени од ова египетско одморалиште. Сурфање на ветер, едрење и нуркање со вода, исто така, се активности што се практикуваат во ова парче рај на земјата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Julia Beuerlein (@julia.beuerlein)

Покрај главната плажа, долга километри, во овој дел од централна Хургада има бројни помали, скриени плажи, идеални за осаменост.

Агиба, Мерса Матрух

Секој што копнее по уживање на плажа, која не е гужва и која истовремено испушта медитерански дух , ја посетува плажата Агиба. Покриен е со бел песок и се карактеризира со кристално чисто море. Затоа често се нарекува египетски Малдиви.

Не е особено лесно да се достигне, бидејќи сепак е потребна кондензација за да се преминат карпите од варовник што водат до него. Но, кога ќе успеете да стигнете таму, ќе бидете воодушевени од она што ве чека таму. Постојат и пештери, кои се идеални за истражување. Ветерот е често присутен на оваа плажа, па љубителите на едриличарите со задоволство ја избираат.

Шарм ел Лули, Марса Алам

Околу 60 километри го делат градот Марса Алам од оваа плажа, што е уште една идеална дестинација за loversубителите на авантурите . Особено нуркање и нуркање. Сосема дива плажа, каде што нема капацитети, па затоа е добро да донесете сè што ви треба. Не само храна, туку и пијалоци и други потреби.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Selena 🌕♏ (@s.e.l.e.n.a.13)

Покрај кристално чиста вода, можете да видите и интересни примери за богатата фауна на Црвеното Море.

Залив залив

Недалеку од границата со Јордан и Израел, во Акабаскиот Залив, се наоѓа Фјордскиот Залив, познат по својата неверојатна убавина на плажа . Сместено во подножјето на планината Синај, ова место е специфично за неговите бројни корални гребени.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by EGYPT🐪☀️ (@uniquegypt)

Не е ни чудо што целата област е класифицирана како заштитено природно богатство, кога ќе бидат земени предвид природните ресурси во тој дел на Египет.

Залив Макади

Во задниот дел на овој залив има пустина, што му дава посебен шарм. Бидејќи е познат по своето посебно морско богатство, заливот Макади често е избор на љубители на нуркање.

Патем, во одморалиштето има многу врвни хотели, во чии рамки се достапни и организирани хотелски плажи.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!