ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ако нашите родители ни го кажеа ова, нашите животи ќе беа подобри!

Ако нашите родители ни го кажеа ова, нашите животи ќе беа подобри!

Верувам дека нашите животи би биле навистина подобри, ако го научивме ова како дeца.

Кажете им го на вашите деца ова:

1. Сите чувства се добри. Имате право да го чувствувате она што го чувствувате, а не она што „треба да го чувствувате“.

2. Не сте обврзани да го трпите она што не ви одговара, дури ни во најмала рака. Дури и ако ви создава проблеми или тешкотии со нас или со нив.

3. Никој нема право да ви каже што да правите, што да размислите или што да чувствувате. (Да, дури и ние!)) Сè треба да биде твое и само твој избор. (Но, секој избор има свои последици. И би било добро да го разбереме тоа со време). И, ако некој се обиде да ви наметне нешто, знајте дека тој ги надминува своите овластувања. И дека тоа е агресија. И, можете (во овој момент) да се однесувате кон него – како агресор, кој и да бил. Но запомнете сè за „избор“ и „последици“…))

4. Не должите никому ништо!

5. Имате право да се обидете, да направите грешки, да паднете и да станете повторно. Колку пати сакате или можете.

6. Имате право на поинакво мислење. Имате право да не се согласувате со другите, да не споделувате туѓи интереси.

7. Можете да бидете претпазливи со луѓето. Не е потребно, но пробајте.

8. Вие го заслужувате најдоброто, не она што другите мислат дека е најдобро, туку она што вие мислите дека е најдобро.

9. Сè што сакате треба да ви се случи во ваше време, не во свое време – туку ваше!

10. Секогаш почитувајте го договорот!

11. Јасно акажете што сакате и што ви треба. Не очекувајте другите да знаат што сакате, мора да кажете нешто на глас.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!