ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Ако спиете лошо и немате концентрација, еве го РЕШЕНИЕТО!

Ако спиете лошо и немате концентрација, еве го РЕШЕНИЕТО!

Дремувањето во попладневните часови со храна полна со растителни масти го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести и умирање од срцеви удари.

Заедничката студија на медицинските училишта во Атина и Харвард покажа дека проценетиот ризик од смрт е дури 34 проценти помал кај луѓето кои спијат попладне.

Овој одмор е особено ефикасен за работните мажи, особено за пилотите на долгите комерцијални линии. Откриле дека само еден час да спиете односно да одморите во текот на летото ја зголемува будноста, концентрацијата и подготвеноста на пилотот во следните десет часа.

Попладневната дремка е лековита за зафатените мажи, особено за пилотите!

Ако дремат само 26 минути додека копилотот управува со авионот, општата будност и подготвеност се зголемуваат за 54 проценти и професионалната способност за 34 проценти. Утврдено е и дека попладневните спијачи страдаат помалку од несоница ноќе, и дека нивниот сон е континуиран подолг за 20 минути.

Тоа попладневно дремење е многу важно за телото и мозокот е потврдено од бројни светски умови. Меѓу нив беше и Алберт Ајнштајн, кој редовно дремеше во својата фотелја со молив во раката. Wouldе се разбудеше кога пенкалото ќе испаднеше и ќе удреше во подот.

На тој начин, тој се спречи да заспие во длабок сон, по што неговите мисли нема да бидат целосно јасни.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!