Актерката Мерилин Монро Денес Би Имала 94 години

Слични

Сподели

Американската актерка Норма Џин, ​​попозната како Мерилин Монро, е родена на 1 јуни 1926 година да беше жива, денес ќе го прославеше 94-от роденден.

Најпознатата актерка на светот, Мерилин Монро, е родена како Норма Џин Мортенсон на 1 јуни 1926 година, а почина на 4 август 1962 година на 36-годишна возраст. Таа беше американска актерка, модел и пејачка, а до денес е култна икона.

Мерилин Монро беше една од најубавите и најконтроверзните жени на 20 век, која беше поврзана со многу моќни мажи во САД. Уште кога се појави на екраните, актерката е симбол на сексапил и сензуалност.

Таа беше врвна актерка само една деценија, но до нејзината смрт, филмовите во кои глумеше заработија скоро 200 милиони долари, што е еквивалентно на 2 милијарди долари во 2019 година. За тоа време, тоа беше огромен профит и успех.

Повеќе од половина век подоцна, таа сè уште е една од главните културни икони, а некои велат дека „легендата сè уште живее“ преку нејзините обожаватели.

Монро е родена пред точно 94 години во Лос Анџелес, а на 16-годишна возраст се омажи за Џејмс Дорети. Кога нејзиниот сопруг бил отсутен поради војната, таа започнала да работи со “The Blue Book Modeling Agency”. Таа ја обои својата темна коса во сина боја и се појави во неколку списанија на насловните страници во костим за капење.

error: Content is protected !!