ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Активности што ќе го заменат чувството на патување

Дали сте и вистински авантурист, кој ужива да патува и едвај чека да влезе во нов континент, нова земја, да проба нова храна и да запознае нови луѓе?

Верувајте ни, и ние сме. За сите нас кои сме полни со желба да ја почувствуваме енергијата на непознати простори што се чини дека само не чекаат, овој период е особено тежок. Се разбира, ние сме одговорни и свесни за фактот дека патувањето не е опција – но тоа не значи дека не можеме да жалиме малку за непознати мориња и искуства што (барем за некое време) нема да ги доживееме. Во секој случај, ако страдате од пропуштени патувања, подолу ви предлагаме неколку интересни активности кои барем малку може да го заменат чувството што би предизвикало да одите на нова дестинација. Знаеме, не е тоа – но, дефинитивно е подобро отколку да не се прави ништо воопшто.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Velvet Dynasty (@velvetdynasty)

 

Размислете за тоа – дали навистина сте го истражувале градот во кој живеете?

Многумина од нас посетиле различни дестинации, но никогаш не се посветиле на истражување на сопствената земја или градот во кој живеат. И верувајте ни, голема штета е. Се разбира, во градот каде што пораснавте, имате свои рутини и знаете многу од нив во тие рутини – но што е со сите други делови што не ги посетувате толку често? Сигурни сме дека многу лесно можете да се чувствувате како турист во вашиот сопствен град само ако излезете од вашата комфорна зона и прошетате на место каде што не одите често – но со мисла да ги впиете сите сензации околу тебе. Кога ќе започнете искрено и отворено да го набудувате градот околу вас со целосно внимание и широко отворени очи, ќе забележите многу прекрасни детали што ви се промовирани досега.

Посетете ги виртуелните изложби

За среќа, живееме во дигиталната ера и многу работи ни се лесно достапни на Интернет. Секако, посетата на виртуелна изложба не е баш иста како да сме всушност таму, но секако е фасцинантно искуство и нова сензација. Нашите очи патуваат, додека ние едноставно седиме на стол во нашата соба, или можеби некое локално кафуле. Виртуелните изложби се одлична опција за оние кои, за жал, дури и кога нема глобална пандемија, немаат можност да одат далеку, и затоа бидете благодарни што постои можност да видат некои феноменални уметнички дела од топлината на вашето домa.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by The Noisetier (@thenoisetier)

Направете маратон филмови со егзотични дестинации

Меѓутоа, ако не сакате да гледате само изложби и сакате вашите мисли да талкаат низ нови, непознати дестинации – можеби е одлична идеја да направите филмска вечер за оние достигнувања што се случуваат во егзотични, непознати градови во кои не сте сум бил порано. Сигурно ќе уживате во новите сцени и ликови кои ги истражуваат градовите во кои се наоѓаат – за да можете да го забележите оној кој најмногу ви се допаѓа и да одлучите да го посетите во иднина.

Запомнете ги старите патувања

Сигурно имате еден куп потсетници кои ве поврзуваат со вашите претходни патувања, од магнети во фрижидер, преку сувенири до скапоцени фотографии. Можеби би било одлична идеја да поканите партнер или пријатели со кои сте споделиле едно од вашите омилени патувања – и потоа да направите собир каде што ќе ги паметите најинтересните спомени од истите. Ова сигурно ќе ја разбуди желбата да патувате повторно, но во исто време ќе ве расположи.

Пригответе храна од некоја егзотична земја

Друг начин да патувате иако сте физички на исто место е да се посветите на готвењето и да подготвите некое необично и егзотично јадење од земјата во која би сакале да бидете во тој момент. Чувството на вкус е едно од најсилните сетила, кое е многу чувствително, и сигурно ќе успее да го „измами“ вашиот мозок, барем за кратко време, дека тој всушност е некаде на друго место – поради чувството на вкус што го прави не се врзуваат за вашето секојдневие. И дури и ако не се чувствувате како да сте на некое друго место, сте имале одличен оброк!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!