ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

АЛАРМ дека нивото на витамин Д во вашето тело е премногу ниско

Витаминот Д го произведуваат клетките на кожата кога се изложени на светлина, што го прави уникатен меѓу другите витамини кои обично треба да се внесат во организмот.

Иако сонцето е обично најдобриот извор на витамин Д, не е секогаш лесно да се биде на сонце поради изложеност на УВ зрачење и исто така поради ограничена дневна светлина во одредени делови на светот.

Способноста на организмот да произведува и апсорбира витамин Д е значително намалена кај постарите луѓе во споредба со помладите. Особено за постарите луѓе со ограничена подвижност или здравствени услови кои бараат од нив да останат внатре, скоро е невозможно да се добие доволно витамин Д од сонцето.

Недостатокот на витамин Д најсигурно се одредува со тест на крвта, но треба да знаете дека овие симптоми може да се појават и:

Болки во коските

Витамин Д го регулира метаболизмот на калциум и фосфат и е важен за одржување на силни, силни коски. Ова значи дека кога има недостаток на витамин Д, може да има проблеми со целокупното здравје на коските како резултат на болка во коските или дури и во зглобовите.

Слабост

Студија во Западен весник за медицина покажува дека мускулната слабост е секако знак дека некој не внесувате доволно витамин Д, но може да биде и реверзибилен.

Замор и летаргија

Чувство на замор, па дури и летаргија може да биде знак за недостаток на витамин Д.

Студија објавена во Северноамериканскиот журнал за медицински науки подетално го испита ова тврдење и откри дека 77,2% од пациентите со недостаток на витамин Д имале замор. Кога нивниот број на витамин Д се врати во нормала, симптомите на замор значително се подобрија.

Расположение и депресија

Студиите покажуваат дека постои интересна врска помеѓу недостаток на витамин Д и депресија. Студија објавена во списанието Journal of Issues in Mental Health Nursing заклучува дека групите изложени на ризик од дефицит на овој витамин (стари лица, адолесценти, дебели луѓе и лица со хронични болести) се исто така истите групи кои пријавиле ризик од депресија.

Ако се чувствувате лошо и немате објаснување за ова, проценувањето на внесот на витамин Д може да биде корисен следен чекор.

Мускулни грчеви

Заедно со чувството на слабост во мускулите, веројатно ќе доживеете и грчеви поради недостаток на витамин Д. Иако ова е суптилен знак, грчевите во мускулите можат да бидат еден од знаците.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!