Американски Палачинки, Се Топат Во Вашата Уста

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Никогаш не сте пробале толку вкусни и сочни палачинки!

Состојки                                Количина
брашно                                   2 чаши
прашок за пециво                   2 лажици
сол                                         1/2 кафена лажичка
шеќер                                     2 лажици
ванилин шеќер                       1 кесичка
млеко                                     2 чаши
масло                                     4 лажици
јајца                                       2

ПОДГОТОВКА

1.Измешајте ги сувите и влажните состојки одделно. Лесно спојте ги и мешајте со  миксер 2-3 минути.

2.Загрејте подмачкана тава на средена температура. Расипете го тестото во тавата со и печете околу една минута, превртете го полека и испржете ја и другата страна.

3.Палачинките можете да ги ставите една врз друга, а потоа да прелиете ги со чоколадо, мед, јаворов сируп…Може да додадете овошје, сладолед, ако сакате.

error: Content is protected !!