ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Анџелина Џоли Продава Слика Што Черчил Му Ја Подари На Рузвелт

Сликата на Винстон Черчил за мароканскиот пејзаж „Кулата на џамијата Катубија“, која тој ја донираше на американскиот претседател Френклин Рузвелт, а е во сопственост на холивудската актерка Анџелина Џоли , ќе биде понудена на продажба во март, соопшти денеска аукциската куќа „Кристи“.
Вредноста на уметничкото дело на Черчил се проценува на еден и пол до два и пол милиони фунти.

Слика на џамија во Маракеш од 12 век на зајдисонце, со  прекрасните планини Атлас во позадина, е единствената слика што британскиот лидер успеа да ја заврши за време на Втората светска војна.

Кулата на џамијата Катубија

Тој ја насликал сликата по јануарската конференција во Казабланка во 1943 година, каде што тој и Рузвелт го испланираа поразот на нацистичка Германија. Двајцата лидери го посетија Маракеш по конференцијата за да може Черчил да му ја покаже на Рузвелт убавината на градот.

Ник Орчард, кој е раководител на Одделот за модерна британска уметност во Кристи, изјави дека Рузвелт бил воодушевен од неверојатната глетка, која подоцна Черчил ја овековечил во сликата.

Британскиот државник бил страствен аматерски сликар кој насликал околу 500 слики.

Сликата беше продадена од синот на Рузвелт по смртта на неговиот татко во 1945 година, а имаше неколку сопственици пред да биде купена во 2011 година од Анџелина Џоли и нејзиниот тогашен партнер Бред Пит.

Двојката се разведе во 2016 година кога Џоли поднесе барање за развод, кој траеше со години поради поделбата на имотот.

Сликата на Черчил ја продава Џоли на аукција во лондонската „Кристи“ закажана за 1 март.

Орчард рече дека аукциската куќа се надева дека би можела да постигне нов рекорд кога станува збор за вредноста на делата на Черчил.

„Досега рекордната цена е околу 1,8 милиони фунти за слика што, според мое мислење, не е толку важно како оваа“, рече тој.

Орчард оцени дека „Кулата на џамијата Катубија“ е најважното дело на Черчил.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!