ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Пергамент Хенсл и се заблагодари на Тијана од Србија, која платила такси за да се трка каде што го освоил олимпиското злато

Јамајканскиот натпреварувач Хенсл Пергмент ја пронајде и и се заблагодари на волонтерот од Токио 2020 која платила за неговото такси до Олимпискиот стадион, каде што потоа освоил златен медал.

Пергамент ја раскажа приказната во видеото објавено на социјалните мрежи минатиот викенд, кое заврши со средба со волонтерката, која ја нарече Тијана. Тој и се заблагодари, и го покажа златниот медал, и даде олимписки дрес на Јамајка и и ги врати парите што ги позајми.

„Вие бевте заслужна за да стигнам до финалето тој ден“, и рече тој пред да се фотографираат.

„Ние сакаме да возвратиме на добрината што ја покажуваат кон нашите натпреварувачи“, рече министерот за туризам на Јамајка, Едмунд Бартлет, за Сандеј Глинер.

Пергамент се плашеше дека ќе го пропушти финалето на 110 метри со пречки минатиот четврток кога се качил во погршен превоз, и како што кажува, завршил во едно од местата за водени спортови. Сите официјални таксиња на Токио 2020 беа резервирани како и автобусите кои ги враќаа спортистите во олимпиското село, а доколку тој не стиглен на стадионот сигурно некој друг ќе го освоел финалето.

„Што и да правев, немаше да стигнам таму на време дури и да се загреам. Морав да најдам друг начин. Се обидував да влезам во еднен од брендираните автомобили за Игрите, но овие луѓе се многу строги и се придржуваат кон правилата“, рече тој. на видеото објавено на социјалните медиуми.

Тогаш ја видел Тијана. „Го видов овој волонтер и морав да молам, бидејќи секако дека не и е дозволено да прави многу, и таа всушност ми даде пари за да земам едно од обичните такси возилата. И на тој начин успеав да стигнам на загревање на време и имав доволно време да се натпреварувам “, рече пергамент.

Пергамент освои бронза на Олимпијадата во 2012 година, но ги пропушти Игрите во 2016 година поради повреда. 31-годишниот играч заврши само на третото место во јамајканските обиди за злато во Токио.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!