ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана милионер не со помош на мускули и акциони филмови, туку благодарение на неговиот претприемачки дух и одличната деловна смисла?

Популарниот Арнолд Шварценегер е еден од оние кои докажуваат дека средината од која доаѓаме и животните околности во кои се наоѓаме не се ништо во споредба со упорноста, истрајноста и пожртвуваноста што ги покажуваме на патот до успехот.

Во затвор за титулата

Години пред да почне да ги крши законите на физиката и да го брка Џон Конор низ просторот и времето, Арнолд заработи милиони во недвижен имот. Не е лошо за едно слабо момче од ’47, кое порасна без струја или вода, опкружено со британски тенкови стационирани околу малото австриско село Тал.

Неговите родители, мајката Аурелија и таткото Густав, биле полицајци по Втората светска војна. Густав доброволно се приклучил на Нацистичката партија во 1938 година и се борел на страната на Германија до 1943 година, кога се заразил со маларија.

Шварценегер често бил тепан од неговиот татко. Имено, Густав верувал дека Арнолд не е негов биолошки син и го фаворизирал својот првороден Мајнард. И двајцата починаа во 1971 година, а идниот гувернер не присуствуваше на погребите. Наместо тоа, тој се грижеше за својата мајка и брат Патрик, кои ги извади од училиште и му помогна да дојде во Америка.

Арнолд Шварценегер
Младиот Арнолд Шварценегер

Се качил на тегови на 14 години. Иако во тоа време немаше пари во бодибилдингот, Арнолд фанатично вежбаше. Се случувало за време на викендите да упадне во затворена теретана за дополнително вежбање, а не пропуштал ниту редовен тренинг.

Првата голема победа ја постигна во 1965 година со титулата Мистер Европа за јуниори, која го чинеше 7 дена затвор. Имено, Шварци во тоа време служел воен рок како возач на тенк. Не сакајќи да го пропушти натпреварот, ја прескокна оградата и избега од касарната.

Понатаму, имаше низа тренинзи, натпревари и успеси. Со само 20 години, Шварценегер ја освои првата од четирите титули на Mister Universe во Лондон и на тој начин ги напиша најзначајните страници во историјата на бодибилдингот.

Кога Шварци бил ѕидар

Низа титули, 21 година и челични мускули, Шварценегер сигурно веќе има „млатено“ многу пари. Не навистина. Арнолд ги задржал сите пари од наградите кои не биле особено големи и паметно ги вложил. Прво отворил теретана во Минхен и користејќи ја својата популарност, ја претворил во успешен бизнис . Ја искористил својата слава и почнал да продава опрема за вежбање, додатоци и брошури по пошта. До оваа идеја дошол благодарение на неговите обожаватели кои постојано го прашувале за совети за вежбање. Тој едноставно мислеше дека луѓето ќе бидат подготвени да платат за неговите искрени и корисни одговори.

Работејќи напорно, Арнолд решил да го оствари својот сон во 1968 година и заминал во Америка. Имаше 27.000 долари во џебот и две години маркетинг студии на Универзитетот во Минхен.

Веднаш започнува бизнис со продажба на совети и опрема преку пошта, но и се запишува на факултет во Санта Моника, часови по англиски и претприемништво. За да ги одржи мускулите во топ форма, отворил компанија за ѕидање со колегата бодибилдер Франко Коломба. Но, тој немаше среќа. И покрај ниската цена на трудот и можноста да се гледаат неколку мускули како поставуваат тули, имаше малку клиенти. Целата работа би се претворила во фијаско доколку Шварценегер не смислил фантастичен маркетиншки трик. Тој ги удвоил цените и почнал да „шири збор“ дека тој и Коломбо се „европски експерти за ѕидање“. На ваков предлог повеќето домашни фирми би рекле: „Чиста глупост“, сепак бизнисот буквално почна да цвета, а „мајсторите“ истовремено да градат и да заработат пристојни пари.

Сепак, ова не беше работата што го направи идниот „стрептомицин за предаторот“ милионер до својата 21 година.

Шварценегер оди во светот на недвижностите

Редење цигли го поттикна Арнолд подетално да го истражи пазарот на недвижности. Така нашол станбен комплекс вреден 214.000 долари и решил да го пласира на кредит. Многу брзо успеал да ги препродаде становите за 360.000 долари и за само една година заработил 146.000 „желембац“.

Наместо да ужива во заработката и да се забавува, Шварци повторно ја користи својата вродена германска дисциплина и парите ги реинвестира во купување на нова зграда. Одлуката се покажа како мудра и профитабилна. По само неколку години и неколку рунди на купување и продавање, Шварценегер стана милионер, а неговиот акцент и, не толку големото, познавање на англискиот јазик веќе никому не му беа смешни. Тој го постигна „Американскиот сон“.

Арнолд Шварценегер

„Зградите што би ги купил за 500.000 долари, за само една година, би вределе 800.000 долари, а за тоа време би платил само околу 100.000 долари на рати, така што заработував 300% од вложените пари. Брзо го развив бизнисот, продавав згради и купував нови станови и комерцијален простор на главната улица во Санта Моника. Така станав милионер благодарение на инвестирањето во недвижен имот“, изјави еднаш Шварценегер.

Секогаш повеќе

До својата 35-та година, Арнолд се посветил на правење пари . Тој ја поздрави улогата на Конан Барварин како богат човек со децениско искуство, а цело време ја продолжува својата кариера како бодибилдер.

На ова големо момче не му било лесно да се пробие во актерскиот свет. Првиот филм што го сними беше нискобуџетниот „Херкулес на улиците на Њујорк“ во 1969 година. Неговиот англиски јазик беше толку лош што мораа да го снимат гласот на некој друг, бидејќи беше невозможно да се разбере што зборува.

Поради својата градба и акцент наидуваше само на затворени врати и песимистички прогнози. Но, тоа не го поколеба Арни. Веќе во 1976 година го освои Златниот глобус за комедијата „Остани гладен“ и доби билет за светот на Холивуд.

Преку Конан ја добива улогата на Терминатор во 1984 година. Филмот стана светска сензација и ја започна неговата кариера со измислување на познатата фраза „Јас ќе се вратам“. Останатото е филмска историја.

Но и тоа не беше доволно за упорниот Австриец. Секогаш сакајќи повеќе и секогаш користејќи пресврти, Шварценегер се впушти во политиката и во 2003 година стана 38-ми гувернер на Калифорнија.

Арнолд Шварценегер
Арнолд Шварценегер како гувернер на Калифорнија

Шварценегер продолжува да работи и денес и докажува дека навистина е вистинскиот Мистер Универзум. Не е лошо за буцкасто, австриско, селско момче.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

Овој месец Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето

30ти Јули со почеток во 21 часот: "Концерт на Ori Dagan, jazz вокалист од Торонто, Канада", лауреат на неколку Северно-Американски натпревари меѓу кои и GREAT...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!