Автопортретот на Фрида Кало е продаден за 35 милиони долари

Слични

Најубавите цитати на влијателни жени низ историјата

Најубавите цитати на влијателни жени низ историјата. Сетете се на...

Сексот и градот доаѓа во декември! Погледнете ја најавата

Сексот и градот доаѓа во декември! Погледнете ја најавата HBO...

Што се случи со Мртвото Море?

Што се случи со Мртвото Море? Мртвото Море, спектакуларно солено...

Четири неверојатни теории за Хитлер во кои веруваат милион луѓе

Четири неверојатни теории за Хитлер во кои веруваат милион...

Сподели

Автопортретот на Фрида Кало е продаден за 35 милиони долари.

Frida-Kalo

Светската слава ја стекна по нејзината смрт во 1954 година.

Автопортретот на мексиканската сликарка Фрида Кало , во кој е и нејзиниот сопруг Диего Ривера, е продаден на аукција за 34,9 милиони долари, што го прави нејзиното најскапо дело.

Сликата „Диего и јас“, завршена во 1949 година, била продадена на непознат купувач на аукција во Сотби, Њујорк, пренесува Ројтерс.

Сликата ја прикажува Фрида Кало со солзи во очите, додека портретот на Ривера со трето око е во средината на нејзиното чело.

Кало, која поминала долги периоди врзана за креветот поради сообраќајна несреќа што ја доживеала во младоста, насликал околу 200 слики, скици и цртежи, главно автопортрети.

Светската слава ја стекна по нејзината смрт во 1954 година, а во 1970-тите стана икона на феминистичкото движење.

error: Content is protected !!