ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Авторот на „50 нијанси на сиво“ ја објави последната книга

Десет години откако првата книга од „ Педесет нијанси на сиво “ стана светски феномен , оваа франшиза конечно ќе биде ставена на крај.

Последната во низата книги што ги следи Кристијан Греј и Александра Стил ќе се најде во продажба од 1 јуни, а ќе се вика „Ослободена“ и ќе биде раскажана од перспективата на Кристијан.

Авторот ЕЛ Џејмс ја објави оваа вест на својот Инстаграм профил.

– Возбуден сум што го објавив датумот на издавање на „Ослободена“. Ова е приказна што моите читатели со нетрпение ја очекуваа. За мене, исто како и за Анастасија Стил, Кристијан е предизвикувачки лик кој лесно ве лути, но и ве фасцинира. Живеењето во неговата глава беше исцрпувачко, но имав можност да разгледам аспекти од неговиот живот што беа посочени само во оригиналноста на трилогијата, да го следам неговиот емотивен развој кога ќе се соочите со љубовта и сочувството на Ана – изјави таа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by E L James (@erikaljames)

Да ве потсетиме, „Педесет нијанси на сиво“ е една од најпродаваните книги во изминатата деценија, на општо заплашување на литературните критичари, но и на луѓето кои го практикуваат искуството со БДСМ.

Некои ја посочија плитката карактеризација на ликовите, површниот дијалог, фактот дека книгата е многу слабо напишана, но и дека овој роман не може да биде еманципаторски, бидејќи читателот секогаш има желба да ја испрати Анастасија во најблиската безбедна куќа. Беше тешко да се поверува дека Анастасија е девојка на своето време во секоја смисла, освен кога станува збор за сексуално образование.

Други, пак, биле навредени од фактот дека сексуалните избори на Кристијан се објасниле со фактот дека тој бил жртва на сексуално злоставување од страна на многу постара жена. Авторот тврди дека нејзината намера била сексот БДСМ да престане да е табу. Сепак, таа успеа дополнително да го стигматизира сексот БДСМ, дури и затоа што на Анастасија не и се допаѓа ниту една игра на Кристијан, додека оние кои практикуваат такви односи инсистираат на тоа дека императив е взаемното задоволство и безбедност на сите учесници.

Дали сте ги прочитале овие книги? Каков е вашиот впечаток?

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!