ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Бајадера со совршен вкус: Рецепт за класика со ореви што ја сакаат сите генерации

Бајадера со совршен вкус: Рецепт за класика со ореви што ја сакаат сите генерации.

Брзо се подготвува и не бара многу состојки.

Бајадера е една од старите колачи, која сè уште е на повеќето чинии за слава. Поминаа и дојдоа многу видови слатки, тие беа заменети со некои нови, но неизбежната класика цврсто ја држи својата позиција . Брзо се подготвува и не бара многу состојки. Покрај тоа, оваа торта е прилично исполнета и срдечна.

Состојки:

  • 200мл вода
  • 250гр маргарин или путер
  • 200гр шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 400гр мелен кекс
  • 300гр мелени ореви
  • 100гр црна чоколада

За глазура:

  • 150гр црна чоколада за готвење
  • 4 лажици масло

Подготовка:

Ставете шеќер и вода на шпоретот и вријте на умерена топлина околу 5 минути, додека не се добие густината на медот. Тргнете го од оган, па додадете путер или маргарин и измешајте сè добро.

Додадете мелени бисквити и ореви, а потоа поделете ја смесата на два еднакви дела . На едниот дел додадете 100 гр стопено темно чоколадо.

Поставете плех со хартија за печење, рамномерно распоредете ја смесата без чоколадо, а потоа смесата со чоколадо. Убаво порамнете го сè и оставете да се излади и затегне.

Растопете го чоколадото за глазурата и маслото на тивок оган и мешајте ги.

Нанесете глазура од чоколадо и масло на оладената бајадера.

Почекајте да се зацврсти глазурата, а потоа исечете ги колачите до саканата големина.

Пријатно!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!