ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Новиот Пронајдок Користи Бактерии за Прочистување на Водата

Универзитетот во British Columbia разви систем што користи бактерии и нечистата вода ја прави за пиење.

Системот се состои од резервоари со влакнести мембрани кои ги собираат и задржуваат загадените честички – нечистотија, органски честички, бактерии и вируси, додека истекува вода. Група добри бактерии или биофилм, делува како втора линија на одбрана и работат заедно за да ја разградат нечистата вода.

„Процес кој вклучува мембрана може да отстрани 99,99 проценти од загадените честички, што го прави совршен за производство на вода за пиење“, рече лидерот на проектот Пјер Берубе.

Промени во познатиот систем

Прочистувањето на водата со мембрана не е ново, но Берубе вели дека прилагодувањата воведени од неговиот тим, опишани во списанието Water Research, доведуваат до поефикасно решение.

Нашиот систем е првиот што ја користи гравитацијата за чистење и отстранување на загадувачи, кои инаку би се акумулирале и ќе ја затнат мембраната. Лесно е да се одржува и е подеднакво ефикасен како и конвенционалните пристапи кои користат хемикалии и сложени механички системи за да ги одржат мембраните чисти “, рече Берубе. „Бактерискиот слој помага и ги јаде контаминираните честички. Само одвртете и свртете неколку вентили на секои 24 часа за да ја “подигнете” водата и потоа оставете ја гравитацијата и биологијата да си го направат своето. Ова значи дека заштедувате многу време и пари додека работи системот “.

Западен Ванкувер е избран за пробно тестирање поради неговата близина, но понатамошна цел е да се постават слични системи во населбите каде што е тешко достапна чиста и вода за пиење.

Пристапот до чиста вода е постојан предизвик за милиони луѓе ширум светот. Нашата цел е да обезбедиме модел со ниска цена, ефикасен третман на вода за населените места и да им помогнеме на локалното население да си олесни кога ќе ги градат, управуваат или прошируваат своите резервоари за вода “, рече Берубе.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!