ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Банана колач само од едно јајце : Вкус кој ќе ве освои

Банана колач само од едно јајце : Вкус кој ќе ве освои.

Заштедете пари и време и подгответе идеално задоволство што сите ќе го обожаваат.

Познатата торта од две банани и едно јајце стана популарна низ целиот свет. Имајќи предвид дека е подготвена брзо од домаќинки, таа е особено драга, а неговиот единствен вкус победува на првиот залак.

Состојки:

  • 2 банани
  • 1 јајце
  • 80гр шеќер
  • 130мл млеко
  • 2 лажици кафеав шеќер
  • 40мл масло
  • 1 лажица оцет
  • една кесичка прашок за пециво
  • екстракт од ванила

Подготовка:

Тавата премачкајте ја со масло, па на неа посипете кафеав шеќер, па наредете ги бананите исечени на прстени (една по една).

Во посебен сад, соединете го јајцето со шеќер, додадете екстракт од ванила, млеко, оцет, масло и прашок за пециво. Во смесата додадете брашно, измешајте сè добро, па прелијте ги наредените прстени од банана во тавата.

Покријте ја тавата и оставете го на оган околу 30 минути. После тоа, развлечете го тестото (како палачинка) и оставете ја другата страна да стане кафеава.

Уживајте!

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!