ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Банана за мускули : Дознајте која храна е здрава за кој орган

За мускули-банана, за белите дробови-брокула – прочитајте која храна е здрава за кој орган.

Здравата исхрана е прилично широк поим. Дури и кога ќе одлучиме да го ставиме во ред нашиот организам (а со тоа и животот), мора да знаеме која е целта на сите овие здрави намирници и како да го искористиме сето она што природата ни го даде на најдобар можен начин. Ви предлагаме која храна од нашата секојдневна исхрана е здрава, односно  влијае на здравјето на мозокот, срцето, белите дробови и другите органи.

За подобра функција на мозокот – ореви и лосос

Оревите се многу важни за здравјето на мозокот бидејќи имаат значително висока концентрација на DHA, што е еден вид омега 3 масна киселина која ги подобрува когнитивните перформанси. Токму поради оваа причина се препорачува лосос. Благодарение на омега, лососот обезбедува повеќе кислород во нашиот мозок, со што ни овозможува подобра меморија. Покрај лосос, се препорачуваат и туна и харинга, бидејќи содржат и витамин Б12, чиј недостаток предизвикува депресија и губење на меморијата.

Обновете ги мускулите со банани и варени јајца

Бананите се полни со калиум, калциум и магнезиум. Ова се 3 од 4-те хранливи состојки кои ги ублажуваат грчевите во мускулите, и токму затоа тие се најдобро решение кога го имате овој проблем. Вклучете и тврдо варени јајца во вашата исхрана, бидејќи тие ги содржат сите аминокиселини што ни се потребни за да ги опоравиме мускулите и да градиме минерали како калциум и цинк.

„Дишете“ со помош на брокула

Ако сте пушач, оваа храна исто така треба да стане дел од вашата исхрана. Брокулата не само што е ваш сојузник во превенцијата од рак на белите дробови, туку исто така му помага на имунитетот да ги исчисти штетните бактерии од белите дробови. Едно од соединенијата пронајдени во брокулата е истражувано веќе некое време со цел лекување на луѓе кои страдаат од белодробни заболувања.

Боровинки за чиста кожа

Боровинките содржат фитонутриенти и тие му помагаат на телото да произведе колаген. Не само што помагаат, туку ја подобруваат и нејзината ефикасност – што доведува до подмладување на кожата. Тие содржат многу антиоксиданти, влакна и хранливи материи и заедно и даваат можност на кожата да се бори против воспалителни процеси, псоријаза, егзема и предвремено стареење.

Зелен зеленчук за здрава коса

Темнозелениот зеленчук како спанаќот е полн со хранливи состојки како железо и витамин А, и тој е неопходен кога станува збор за здравјето на нашата коса. Тие помагаат да не се исуши главата, но да се одржат хидрирани. Дневниот внес на зелен зеленчук може многу брзо да ја трансформира нашата коса од оштетена во негувана.

За здраво срце – домати и компири

Хомоцистеин е аминокиселина која ги оштетува крвните садови и со тоа доведува до разни срцеви заболувања, а токму витаминот Б6 е одговорен за неговото распаѓање. Најбогата храна со овој витамин е доматот, а покрај тоа, таа е полна со витамин Ц, што го намалува ризикот од срцеви заболувања. Компирот е добар и за срцето бидејќи е богат со калиум, кој ни помага да го намалиме крвниот притисок.

Јогурт за подобра функција на дебелото црево

Јогуртот содржи пробиотик, кој често се нарекува „добри бактерии“. Тие влијаат на здравјето на нашите црева затоа што живеат во нашиот интестинален систем и помагаат при варењето на храната. Пробиотикот исто така ги уништува штетните микроорганизми кои можат да предизвикаат инфекција.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!