ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Баухаус – револуција на дизајнот

Баухаус е повеќе од стил. Тоа е историски пресврт, кој оставил големо влијание во сите аспекти на уметноста, архитектурата, како и на целокупниот развој на општество.

Баухаус за прв пат се појавува во Вајмер, во Германија 1919 год. како училиште кое ги соединува занаетчиството и уметноста. Основач бил архитектот Валтер Гропијус, чија цел била обединување на сите уметности и нивна практична примена.

Со тоа во училиштето имало повеќе работилници, каде што се изучувале уметнички техники со цел да се поврзе дизајнот со човековите потреби. Влијанието на модернизмот допринело за основната дејност на оваа училиште – функција е најважниот фактор за проектирање и е во хармонија со дизајнот.

Студентите уште на почеток се запознавале со логиката и начинот на Баухаус размислување, а потоа ја изучувале теоријата на бои, материјали и форми. По завршувањето на теоретскиот дел, продолжувале со работилници во кои работеле со метал, изучувале типографија, како и ѕидно сликарство.

Една од најпознатите работилници во Баухаус школата, била работилница за дизајн на мебел, предводена од Марсел Бројер. Инспириран од конструкцијата на велосипедот, го создал еден од најпознатите столови „ cantilever chair “ чија конструкција е изработена од метал.

Исто така, и типографијата на Баухаус има големо влијание и денеска во светот на графичкиот дизајн.

Според Баухаус, формата  треба да ја следи функцијата, со што  елементите се сведуваат на едноставност и практичност, а воедно се ослободува од непотребниот луксуз. Сериски стандардизирани предмети стануваат достапни за сите, што доведува до општа универзалност и создавање на еднаквост.

Идејата уметноста да се приближи на луѓето низ функционални дизајнирани предмети, останува како едно од најхрабрите движења чие влијание се чувствува и денеска.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!