ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Бебињата сакаат само да спијат со некој што го сакаат. Зарем тоа не го сакаат сите ?

Бебињата сакаат само да спијат со некој што го сакаат. Зарем тоа не го сакаат сите ?

Д-р Нилс Бергман од Универзитетот во Кејптаун во Јужна Африка вели дека новороденчињата треба да спијат на градите на нивните мајки првите неколку недели од животот за оптимален развој. Исто така, тие треба да останат во креветот на нивната мајка до третата или дури четвртата година.

Анализирани се 16 новороденчиња кои спиеле на мајчините гради, а потоа и во креветчето. И резултатите?

Срцето на бебето е под трипати поголем стрес кога спие сам.

Значи, јасно е како ден и нема сомнеж – ако сакате да спиете покрај вашето дете, продолжете напред. Па, сè што детето сака е да спие покрај некој што го сака. Зар и ние не го сакаме тоа?

Најчестиот одговор е да, но мајките и татковците се исцрпени на крајот на денот и им треба квалитетен сон. Овие мајки и татковци понекогаш спијат со своите бебиња, иако тоа значи дека ќе се разбудат уморни, бидејќи тие знаат дека е сурово да се навикне детето да спие самостојно на рана возраст, оставајќи го да заспие плачејќи. Кога плаче затоа што не сака да биде сама, бебето бара само блискост, сигурност и внимание. Игнорирајќи ги нејзините плачења, ги негирате оние основни потреби.

Па, како да бидат задоволени уморните родители и бебиња?

Со првото бебе, јас се откажав од креветчето само по две недели, а со второто, јас дури и не ја донесов креветчето во спалната соба, бидејќи најдов идеално решение – лулка што е поставена покрај креветот на родителот на висина што може да се прилагоди до 86 сантиметри. Една страница само се спушта, па ние ја прилагодивме креветчето до висината на нашиот кревет и ја спуштивме страницата, а креветчето толку лесно се преклопува и зафаќа многу малку простор, па затоа тргна со нас каде и да патуваме.

Бебето сега веќе не е бебе, па креветчето му беше предадено, но слободно можам да кажам дека тоа беше една од подобрите инвестиции во нашиот квалитетен сон и одличен начин да ги направиме сите потемни – да спијат и дека никој не мора да спие сам.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!