ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Бои по ФЕНГ ШУИ кои ви носат лоша енергија!

Постојат бои кои во ниеден случај не се препорачуваат да бидат ставени во кујната, тоалетот или пак во спалната соба, а посебно ако го уредуваме домот според фенг шуи.

Тоалет

Во тоалетот би требало да владее елементот на водата. Па според тоа во уредување на тоалетот не користете црвена боја од причина што таа боја не соодветствува со водата. Се препорачува сина боја или пак боите кои соодвествуваат со страните на светот, односно на која страна е свртен тоалетот или пак боја која на некој начин лечи и делува смирувачки ако тоалетот се наоѓа на север.

Кујна

За кујната најдобри се жолтата и зелената боја. Жолтата е елемент на земјата која дава храна а зелената е боја која симболизира богатство. Може да се употреби црвената, бидејќи асоцира на огнот на кој готвите иако во кујната има и вода па треба да се соединат и на некој начин да се смират тие два елементи и затоа се додава зелена боја.

Модерните кујни често се од дрво и во природни бои на дрвото што не шири негативна енергија бидејќи дрвото го редуцира конфликтот помеѓу водата и огнот а истовремено го зајакнува огнот.Во кујната треба да избегнуваме да употребуваме сина боја. На прв поглед сината боја потсетува на Медитеранот но не одалечува од готвењето. Исто така кујните во бела боја на прв поглед изгледаат чисти но од друга страна се стерилни и не даваат чуство на жива природа.

Дневна соба

Во оваа просторија се добредојдени многу бои но жолтата е посебно добра бидејќи создава чуство на заедништво, поттикнува разговор и комуникација. Во дневната соба посебно треба да се следат боите кои ни одговараат на нашата личност и темперамент и доколку во тој избор имаме силна боја тогаш таа боја треба да ја поставиме на соодветна страна од светот.

Спална соба

Во оваа просторија одговара сината боја бидејќи стимулира опуштање, смирување и сон. Сепак тоа не значи дека прекумерното употребување на сина боја во спалната боја ќе делува смирувачки па од таа причина оваа боја не треба да ја форсираме.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!