Боровинки – моќна состојка во борбата против стареењето

Слични

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете

Заборавете на немирните ноќи и вртењето додека спиете. Водич за...

Најмоќниот чистач за организмот

Најмоќниот чистач за организмот. Традиционален рецепт за напиток кој ќе...

Дали е корисно да се пие кефир ноќе?

Дали е корисно да се пие кефир ноќе? Вистина или...

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото

4 знаци кои откриваат вишок сол во телото. Самата сол...

Туна или лосос: што е поздраво?

Туна или лосос: што е поздраво? Прашање на денот! Зошто е...

Сподели

Боровинки – ова здраво овошје со прекрасна индиго боја е извор на витамин Ц, се користи како природен аспирин и се повеќе се наоѓа во производите за нега.

Познато е дека некоја храна има значајно место во индустријата за „убавина“, а една од нив се боровинките. Меѓу нивните главни адути се биофлавоноидите, супстанции што се синтетизираат само во растенијата и се многу моќен антиоксиданс. Тие се познати по своите антиинфламаторни својства, а исто така се многу корисни за детоксикација. Кога се наоѓаат во кремите за лице, тие се одлична превенција од стареење на кожата.

Антиоксидансите ги штитат клетките од оксидативно оштетување и забрзано стареење, што е последица на дејството на слободните радикали. Во препаратите наменети за проблематична кожа, склони кон воспаление или акни, се додаваат флавоноиди затоа што го забрзуваат нејзиното закрепнување. Тие работат со намалување на производството на молекули кои придонесуваат за развој на воспалителни состојби.

Боровинките содржат многу витамин Ц , кој долго време се користи во производи за нега благодарение на силното анти-стареечко и антиоксидативно дејство. Подготовките што го содржат ја штитат кожата од дамки, значително ја подобруваат хидратацијата и значително влијаат на природната синтеза на колаген, која го забавува стареењето.

Маслото од боровинка често се користи во креми и лосиони за бебиња, како и во производи за нега на тело. Нивната структура е претежно богата, формулациите се хранливи и се наменети за сите типови на кожа. Ако кожата е иритирана, благодарение на нив, таа брзо ќе се смири и закрепне, а исто така ќе го забави нејзиното стареење.

Кога ќе се вратиме на почетокот на приказната, каде што го спомнавме здравјето, ќе ве потсетиме на тврдењето повторено безброј пати дека грст боровинки е исто како и грст здравје. Сто грама овошје чија боја е толку интензивна поради високата концентрација на антиоксидантни пигменти содржи само 57 калории.

error: Content is protected !!