ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Боровинки – моќна состојка во борбата против стареењето

Боровинки – ова здраво овошје со прекрасна индиго боја е извор на витамин Ц, се користи како природен аспирин и се повеќе се наоѓа во производите за нега.

Познато е дека некоја храна има значајно место во индустријата за „убавина“, а една од нив се боровинките. Меѓу нивните главни адути се биофлавоноидите, супстанции што се синтетизираат само во растенијата и се многу моќен антиоксиданс. Тие се познати по своите антиинфламаторни својства, а исто така се многу корисни за детоксикација. Кога се наоѓаат во кремите за лице, тие се одлична превенција од стареење на кожата.

Антиоксидансите ги штитат клетките од оксидативно оштетување и забрзано стареење, што е последица на дејството на слободните радикали. Во препаратите наменети за проблематична кожа, склони кон воспаление или акни, се додаваат флавоноиди затоа што го забрзуваат нејзиното закрепнување. Тие работат со намалување на производството на молекули кои придонесуваат за развој на воспалителни состојби.

Боровинките содржат многу витамин Ц , кој долго време се користи во производи за нега благодарение на силното анти-стареечко и антиоксидативно дејство. Подготовките што го содржат ја штитат кожата од дамки, значително ја подобруваат хидратацијата и значително влијаат на природната синтеза на колаген, која го забавува стареењето.

Маслото од боровинка често се користи во креми и лосиони за бебиња, како и во производи за нега на тело. Нивната структура е претежно богата, формулациите се хранливи и се наменети за сите типови на кожа. Ако кожата е иритирана, благодарение на нив, таа брзо ќе се смири и закрепне, а исто така ќе го забави нејзиното стареење.

Кога ќе се вратиме на почетокот на приказната, каде што го спомнавме здравјето, ќе ве потсетиме на тврдењето повторено безброј пати дека грст боровинки е исто како и грст здравје. Сто грама овошје чија боја е толку интензивна поради високата концентрација на антиоксидантни пигменти содржи само 57 калории.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!