ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Бремените Жени Не Треба Да Го Консумираат Овој Пијалок

Новата исландска студија докажа дека бремените жени треба целосно да го елиминираат кафето од нивниот режим, со цел да се намали ризикот од спонтан абортус .

Спротивно на официјалните упатства во Европа , нема безбедно ниво на конзумирање на кофеин за време на бременоста .

Имено, сегашниот медицински свет препорачува максимално внесување на 200 мг кафе, што е приближно две чаши на ден. Сепак, новите студии сугерираат дека кофеинот е многу поопасен за бременоста отколку што претходно мислевме.

Новата студија на професорот Џек Џејмс од Универзитетот во Рејкјавик откри дека сегашните совети не се во согласност со нивото на опасност на која е изложена бремена жена кога консумира кофеин. Професорот заклучи дека е потребно да се ажурираат официјалните здравствени препораки.

Кафе Книга Читање

 

– Кумулативните научни докази поддржуваат дека на бремени жени и жени кои планираат бременост им се препорачува да избегнуваат кофеин – се наведува во извештајот.

Професорот aceејс рече дека сите девет студии за абортус и кофеин го покажуваат истиот резултат.

Џејмс вели дека истражувањето е важно заради напорот вложен во наоѓање и контрола на потенцијалните абортуси. Причините се варијабилни, вклучувајќи телесна тежина, возраст, историја на бременост, употреба на алкохол и изложеност на загадувачи.

Пред две години, Националниот институт за здравство и заштита во Англија и Велс ги ажурираше своите совети и повика на целосна апстиненција од алкохол во текот на првите три месеци од бременоста, бидејќи тоа може да биде поврзано со зголемен ризик од спонтан абортус.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!