ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Британски истражувачи научиле четири свињи да играат видео игри

Истражувачите во Велика Британија работат на необичен проект, во кој четири свињи научија да играат видео игри. Се разбира, тоа не значи дека животните се подготвени да се натпреваруваат со човечки гејмери, но се чини дека се на добар пат.

Во извештајот на Би-Би-Си се вели дека истражувачите успеале да научат четири свињи, Хамлет, Омлет, Абонос и Ајвор, како да управуваат со едноставен џојстик. Тие користеа џојстик за да мрднат топка што се движи на екранот и по секој успешен обид ќе добиеа награда. Истражувачите истакнуваат дека голем успех е тоа што успеале да ја поврзат наградата со настаните на мониторот, пишува PC Gamer.

Но, се покажа дека свињите, благодарение на охрабрувањето на истражувачите, продолжија да ја играат играта и по добивањето на наградата. Свињата што водеше во погодување на метата беше Ајвор, а сите животни успеаја да го поврзат џојстикот со движењата на курсорот на мониторот, докажувајќи дека го разбираат светот подобро отколку што мислат и не постигнале резултати случајно.

Сепак, во извештајот се наведува дека свињите сè уште не можат да го достигнат нивото на мајмуни кои можат да ги користат палците за да играат игри. Во секој случај, свињите совладале едноставни игри, и тие веројатно нема да застанат тука. Истражувачите веќе се шегуваат дека Хамлет, Омлет, Абони и Ајвор може наскоро да ги добијат своите сметки на Steam.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!