ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Британското Кралско Семејство Со Децении Го Забрануваше Овој Филм

Документарецот на британското кралско семејство, „забранет“ со децении, излезе на YouTube.

Документарецот од 1969 година, кој го следеше сегашниот живот на британското кралско семејство, а кој кралицата Елизабета наводно го забранила токму затоа што на јавноста и дава увид во интимноста на монархот, мистериозно излезе на Јутјуб.

Станува збор за филмотRoyal Family“, кој за прв пат беше емитуван на BBC во 1970 година, а иако го привлече вниманието на десетици милиони гледачи, тој веднаш исчезна (беше речено на барање на Бакингемската палата). Оттогаш, тој не е прикажан никогаш, ниту јавноста можеше да го гледа, сè додека пред неколку дена, анонимен корисник го објави на една од водечките услуги за стриминг.

Сепак, многу бргу беше отстранет и од YouTube поради жалба за авторски права.

Во овој филм кралицата наводно го нарекла американскиот амбасадор горила.

Во други, секојдневни сцени, членовите на семејството се прикажани како јадат заедно или како кралица пребарува во нејзината чанта за да купи на шестгодишен принц Едвард бонбони во продавницата. Во тоа време, ова беше невидено. Нивните животи до тогаш биле нетранспарентни, скриени.

– Овој одвратен хаос ќе биде во автомобилот, зарем не – вели кралицата во 110-минутниот филм што го гледале 30 милиони луѓе во 1969 година и кој остана најгледаната ТВ-програма во историјата на Велика Британија. BBC проценува дека 350 милиони луѓе го следеле низ целиот свет.

Снимањето на овој филм неодамна беше споменато во серијата „The Crown“ на Нетфликс , во една епизода во која кралското семејство се жали на камерите во нивниот дом.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!