Брз колач од цреши за ненајавени гости кој не се пече (РЕЦЕПТ)

Слични

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба!

Најубавото слатко од вишни, по рецептот на баба! Конечно дојде...

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате!

Кесадиљи: Брз и сочен оброк што ќе го обожавате! Полнета...

Храна и Рецепти – најдобрите кулинарски вештини на нашите домаќинки

Храна и Рецепти - најдобрите кулинарски вештини на нашите...

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час!

Милка тарт: Чоколадно задоволство кое се припремува за час! Комбинација...

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го пробате

Здрав чоколаден колач со банана кој мора да го...

Сподели

Брз колач од цреши за ненајавени гости кој не се пече (РЕЦЕПТ).

За оваа задоволство, треба да имате во кујната цреши и бисквити.

Состојки:

  • 400 гр бисквит
  • 1/2 кг шлаг
  • 100 гр шеќер во прав
  • 4 кисели павлаки
  • 600 гр цреши
  • 300 мл сок од портокал
  • 1/2 л минерална вода

Подготовка:

Шлаг и шеќер во прав убаво изматете ги со ладна минерална вода. Потоа додадете павлака и лесно измешајте со лажица. Бисквитите натопете ги од дното во сокот и наредете ги врз основата на тортата, па премачкајте со фил и над него ставете половина од добро исцедените цреши. Потоа наредете уште еден ред бисквити натопени во сок, потоа филот, па остатокот од вишните и завршете со филот.

Уживајте!

error: Content is protected !!