Брз колач од цреши за ненајавени гости кој не се пече (РЕЦЕПТ)

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Брз колач од цреши за ненајавени гости кој не се пече (РЕЦЕПТ).

За оваа задоволство, треба да имате во кујната цреши и бисквити.

Состојки:

  • 400 гр бисквит
  • 1/2 кг шлаг
  • 100 гр шеќер во прав
  • 4 кисели павлаки
  • 600 гр цреши
  • 300 мл сок од портокал
  • 1/2 л минерална вода

Подготовка:

Шлаг и шеќер во прав убаво изматете ги со ладна минерална вода. Потоа додадете павлака и лесно измешајте со лажица. Бисквитите натопете ги од дното во сокот и наредете ги врз основата на тортата, па премачкајте со фил и над него ставете половина од добро исцедените цреши. Потоа наредете уште еден ред бисквити натопени во сок, потоа филот, па остатокот од вишните и завршете со филот.

Уживајте!

error: Content is protected !!