Брза торта со сладолед со малини, подготвена за 15 минути!

Слични

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ)

Сочна торта со круша, неодолива за празниците (РЕЦЕПТ). Правете торти...

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната вечера

5 совети на готвачи со Мишелин ѕвезда за новогодишната...

Лиснато тесто со јаболка и цимет

Лиснато тесто со јаболка и цимет. Можете ли да ги...

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење

Колач со ѓумбир и глазура од крем сирење. Речиси и...

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото

Пилешко и зеленчук во бои на виножитото. Иако малкумина од...

Сподели

Брза торта со сладолед со малини, подготвена за 15 минути!

Погодена  за сите прилики! Вистинско уживање на кое нема да му одолеете.

Состојки 

  • 1 кг шлаг
  • 1 л газирана вода
  • 2 чаши кисела павлака
  • 600 гр мелени бисквити
  • 600 гр малини

Како да се подготви

Цврсто изматете го шлагот со кисела вода. Додадете две павлаки и изматете ги убаво да се соединат. Поделете го шлагот на три дела. Во првиот дел промешајте мелени бисквити. Првиот дел наредете го со бисквит како кора на дното на калапот од 28 см.
Во вториот дел промешајте ги малините. Со кора од бисквити премачкајте фил со малина. Не додавајте ништо на третиот фил, само размачкајте го преку малини. Добро изладете ја тортата, украсете по желба и послужете.

Уживајте!

error: Content is protected !!