ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Брзи и освежителни летни задоволства за целосно уживање: 2 овошни салати на кои никој нема да им одолее

Брзи и освежителни летни задоволства за целосно уживање: 2 овошни салати на кои никој нема да им одолее.

Идеални летни задоволства.

Овошни салати можете да направите од секаков вид овошје. Но, имајќи предвид дека во летото изборот е неограничен избор, тие се омилени во летните денови. Малку мед, неколку лисја нане, па дури и шлаг или сладолед и со малку напор имате совршено летно уживање.

Класична овошна салата

Состојки:

 • 2 киви
 • 150гр ананас
 • 100гр бело грозје
 • 1 праска
 • 3 лажици мед
 • 400гр мешани бобинки,јагоди,малини…

Подготовка:

Излупете киви и исечете го на коцки и ставете го во сад. Излупете тиква, изрендајте ја и исечете ја на мали парчиња. Исечете го грозјето на половина и додадете го на остатокот од овошјето. Направете го истото со праската. Додадете бобинки, додадете мед и добро измешајте . Добро изладете ја салатата пред да ја сервирате.

Може да послужите и овошна салата со шлаг, слатка павлака или лажичка сладолед.

Салата од лубеница и два вида диња

Со овој рецепт можете да исечете лубеница и диња на коцки, но ако сакате салатата да изгледа импресивно, ископајте ги со алатка за вадење топчиња од овој вид овошје.

Состојки:

 • 2 лажици мед
 • 2 лажици свеж сок од лимета
 • помалку од половина диња
 • рендана кора од лимета
 • помалку од половина ананас
 • иста количина лубеница
 • шака боровинки
 • свежи листови од нане

Подготовка:

Во голем сад, добро измешајте ги медот, кора од лимон и сок од вар. Додадете ги другите состојки и лесно измешајте , покријте го садот и ставете го во фрижидер најмалку еден час.

Повторно промешајте ја салатата пред сервирање, наредете ја во чинии и украсете ја со свежа нане .

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!