ОБИЧНИ ЛУЃЕ:

Шампионот Емил Цветанов – ни ја најавува наjголемата XCO MTB UCI 1 велосипедска трка во Македонија

Низ годините во Куманово преку основоположникот на велосипедизмот Емил...

Бурми – што ги прави толку посебен накит

Прстенот, а со тоа и бурмата е во форма на круг затоа што Египќаните верувале дека кругот претставува вечност. Ова ни кажува дека дури и тогаш,дека луѓето веруваа дека бракот мора да биде вечен. Прстените ги носат жените повеќе отколку мажите, кои велат дека се помалку мажи ако носат накит, кои велат дека ќе ја откинат бурмата и затоа ќе ја тргнат, или дека ќе ја изгубат. Овие се всушност сите лоши изговори, а бурмата треба да ја носат сите, и жени и мажи, бидејќи значењето на бурмата е многу важно.

Изглед на бурма

Изгледот на венчалните прстени се менуваше со текот на времето, бидејќи технологијата напредуваше. Имено, на почетокот, венчалните прстени беа обични прстени, но подоцна тие беа изработени од разни материјали, како што се злато, титаниум итн.

-Исто така, покрај традиционалниот изглед, новите венчални прстени имаат и поинаков, модерен изглед што младенците го избираат со цел подобро да ја изразат својата личност и карактер. Тоа зависи од тоа дали младенците ќе изберат потенки или подебели, полесни или помасивни венчални прстени.

-Секако постои разлика во изгледот на бурмите за мажи или жени. Кога станува збор за бурми за мажи, тоа укажува на умереност, додека од друга страна, женските бурми оставаат впечаток на елеганција. Младенците не мора да го избираат истиот изглед и материјал на бурмата. Ниту црквата, ниту општината не сакаат венчалните прстени да изгледаат исто, но скоро секоја продавница за накит препорачува тие да бидат идентични бидејќи тие претставуваат заедница на две души.

Модерни венчални прстени

Како што веќе споменавме, денес, младенците почесто се одлучуваат за некои модерни бурми. Прашањето е, што е тоа што ги прави модерните венчални прстени модерни? Покрај модерните, постојат и необични венчални прстени за кои се одлучуваат само оние со отворено срце и широк хоризонт.

-Прво на сите, тоа е изгледот. Имено, постојат златарници што можат да направат венчални прстени онака како што сакаат младенците, и треба да помине низ неколку чекори. Првиот чекор е младенците да се договорат за изгледот на венчалните прстени и да му ги презентираат на работникот на златарата. После тоа, моделот се обработува преку компјутер, и се презентира на младенците, и ако тие се задоволни, тогаш започнува изработката на прстенот.

-Покрај тоа, кога станува збор за изгледот на венчалните прстени, тука се и бурмите што веднаш ќе ги привлечат младенците, па затоа не мора да правите 3Д модел.

Покрај изгледот на бурмите, материјалот ги прави и венчалните модерни. Имено, во повеќето случаи, венчалните прстени се бело злато , а некои имаат и циркони или дијаманти . Сепак, покрај бело злато, денес венчалните прстени се изработени од розово злато и други бои, а имаат и разни бои на циркон (претежно бело, но може да бидат и црни) и дијаманти. Покрај тоа, постои комбинација на венчални прстени изработени од бело и жолто злато, главно затоа што има жолто злато на работ или во средината, а во помала мера. Покрај тоа, модерните венчални прстени содржат претежно бели циркони, без оглед дали се наоѓаат таму каде што има бело или жолто злато.

На самиот крај, може да се истакне дека модерните венчални прстени можат да имаат натпис по ваш избор. Имено, младенците можат да одлучат што сакаат да бидат врежани во внатрешноста на венчалниот прстен со цел да ги потсетат на нивната врска. Може да биде или посвета, или датум на запознавање или венчавка.

Latest

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Newsletter

spot_img

Don't miss

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и...

Уметничкиот центар ПОЛИФОНИЈА со несекојдневна програма во рамки на Скопско Лето.

21ви Јули со почеток во 21 часот "Македонски шлагери, стари...
spot_imgspot_img

10 години ALLWeb – во ново руво и нови искуства на дигиталната сцена

Изминативе години покажаа дека технологијата и дигитализацијата се сојузници кои го олеснуваат животот и особено работата. Бизнис трансофмацијата се забрза, предизвикувајќи големи промени во...

АРНОЛД ШВАРЦЕНЕГЕР: УПОРНИОТ АВСТРИСКИ МУСКУЛЕСТ ЧОВЕК КОЈ СТАНА СИНОНИМ ЗА АМЕРИКАНСКИОТ СОН

Сите го знаеме како Терминаторот, гувернерот на Калифорнија и седумкратниот освојувач на најголемата титула во бодибилдинг, Мистер Олимпија. Сепак, дали знаевте дека Арнолд Шварценегер стана...

ИСКРЕНО СО: Симона Николова – за дискриминацијата, менталитетот и патот до успехот за кој сонува и го остварува

FLIP: Како си?! Симона Н.: Здраво пред сè. Јас сум одлично, благодарам. Чест ми е и задоволство што повторно одговарам на ваши прашања. Не ѝ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Content is protected !!